Zranění na lyžích nemusí být vážné, ale vždy je velmi nepříjemné. A jakmile se něco takového stane v cizině na dovolené, je to mnohem horší. Můžete se potýkat s jazykovou bariérou, což vám se zraněním zrovna nepomůže a ještě musíte vyřídit mnoho dalších věcí.
Hlavní je, abyste se na to připravili ještě před odjezdem na dovolenou nebo zimní výlet. Musíte totiž vždy předpokládat, že se může stát to nejhorší. Jak se zachovat, když se při lyžování nebo na snowboardu zraníte?
Jak snížit riziko úrazu na zimní dovolené?
V zimě se mnoho z nás těší na lyže. Jestli toužíte po pobytu v hotelu Liptov v Nízkých Tatrách, rozhodně se připravte na hodně zábavy při lyžování a hrátky ve sněhu.
Myslete ale vždy na to, že nehody se stávají. Proto si nezapomeňte vzít kvalitní helmu, mějte seřízené lyže a nepřeceňujte své schopnosti. Nepředvádějte se na sněhu, když si nejste jistí, že to zvládnete. To jsou mnohdy důvody k tomu, že se stane něco špatného. A neustále dávejte pozor na své okolí.
Zůstaňte v klidu
Ihned po pádu se snažte nepanikařit. To je jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat. Zůstaňte v klidu, zhluboka dýchejte a rozmyslete si, co uděláte dál. Snažte se zajistit, že se nezraní nikdo další a sami jste v bezpečí.
Zkontrolujte své tělo a zjistěte, co přesně se vám stalo. To bude důležité hlavně pro záchrannou službu i pro lékaře, který vás bude později ošetřovat. Komunikujte s lidmi, kteří jsou kolem vás.
Jistě se u vás někdo zastaví, aby vám poskytl první pomoc a neustále zůstávejte v klidu.
Zavolejte pomoc
Snažte se brzy zavolat pomoc nebo najděte někoho, kdo ji zavolá. Bez ohledu na zemi lékaři potřebují zdravotnické oděvy a mohou vypadat jinak než u nás. Toho se nesmíte zaleknout.
Nejdůležitější je, abyste se dostali co nejrychleji ke zkušenému lékaři do nemocnice, který vás ošetří a zajistí, že budete v pořádku. Bez ohledu na to, kam jste vyrazili lyžovat, si vždy zjistěte předem čísla na nouzové linky. Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří:
– Evropa (EU) – 112,
– Švýcarsko – 144,
– USA, Kanada – 911,
– horská služba (číslo bývá na skipasu).
Nechte se důkladně ošetřit
Dávejte si pozor na to, aby vás lékař důkladně zkontroloval. Nechte si udělat rentgen nebo jiné vyšetření, které bude nutné na základě vašeho zranění. Po návratu domů budete potřebovat kontrolu.
Online se objednáte k lékaři snadno a rychle, takže po návratu budete mít o jednu starost méně. Na místě si také nechte vystavit lékařskou zprávu.
Budete ji potřebovat nejen pro svého ošetřujícího lékaře, ale také pro svou pojišťovnu kvůli proplacení všech nákladů na ošetření (případně hospitalizaci).
Využijte naplno své cestovní pojištění
Pro jednoduché vyřízení ošetření nebo případné hospitalizace v zahraničí je vždy velmi důležité kvalitní pojištění. Vždy si před cestou na hory sjednejte cestovní pojištění a ujistěte se, že máte nastavené dost velké limity pro vyplacení.
V některých státech je zdravotní péče pro cizince velmi drahá, a proto vás i malé zranění může přijít na velké peníze. Také v tomto případě byste měli postupovat krok za krokem, aby se všechno vyřídilo v pořádku a co nejrychleji. Tohle je klíčové:
– kontaktujte pojišťovnu,
– sdělte všechny důležité informace o vaší poloze i zranění,
– postupujte podle pokynů od pojišťovny.
Zajistěte si návrat domů
Menší zranění vám možná téměř nenaruší vaši dovolenou a čas na horách (jen už asi nebudete lyžovat). V případě většího a vážnějšího úrazu kontaktujte svého partnera, rodinu nebo přátele.
Zeptejte se také pojišťovny, jestli vám zaplatí cestu domů a co byste pro to měli udělat. Nejlepší je pochopitelně jet domů s lidmi, se kterými jste přijeli. Všechno ale záleží pouze na typu a rozsahu úrazu, se kterým se potýkáte.
Doufejme, že nic takového nebudete muset řešit vůbec a zůstanete zdraví po celou dobu své zimní dovolené!