Vědci nedávno objevili nový vesmírný objekt, který se zatím nepodařilo identifikovat. Těleso se pohybuje Mléčnou dráhou tak rychle, že by mohl uniknout gravitaci galaxie a dostat se do mezigalaktického prostoru.
Mohlo by jít o jednu ze „superrychlých hvězd“ známých teprve od roku 2005, nebo o něco zcela nového?
Pod komplikovaným a běžnému člověku nicneříkajícím katalogovým názvem CWISE J124909.08+362116.0 se skrývá ve skutečnosti velice neobyčejný vesmírný objekt.
Neznámé těleso 27306krát větší než Země se nezadržitelně řítí naší galaxií takovou rychlostí, že by nakonec mohlo z Mléčné dráhy uniknout.
Vědci jej poprvé spatřili na snímcích vesmírného teleskopu NEOWISE už před několika lety, ale teprve letos v srpnu, poté, co objev potvrdí následná pozorování několika pozemními dalekohledy, jej NASA představuje veřejnosti.
Zatím však tajemný objekt doprovází řada nejasností. Co by to vůbec mohlo být? A jak mohl objekt dosáhnout své neuvěřitelné rychlosti?
První svého druhu
Odborníci ještě neurčili, co je nově objevené nebeské těleso zač, a zatím to také vypadá, že jeho identifikace nebude zcela snadná. Nejpravděpodobnější vysvětlení zahrnuje teorii o „hyperrychlé hvězdě“.
Tyto vzácné hvězdy, jejichž existenci se astronomům podařilo potvrdit teprve v roce 2005, se mohou pohybovat tak vysokou rychlostí, že uniknou gravitačnímu vlivu galaxie. Nicméně tento konkrétní objekt má některé neobvyklé charakteristiky, které vědce matou.
Na základě jeho nízké hmotnosti a chybějících vlastností typických hvězd by mohl být spíše hnědým trpaslíkem, objektem, který leží na pomezí mezi planetou a hvězdou, protože v jeho jádru nedochází ke stálé fúzi vodíku.
Tato zvláštnost znesnadňuje jeho přesnou identifikaci. A pak je tu ještě jedna jedinečná vlastnost podivného objektu. Data získaná pomocí observatoře W. M. Kecka na Havaji ukazují, že má mnohem méně železa a dalších kovů než jiné hvězdy a hnědí trpaslíci. O čem tato zjištění vypovídají?
Závratná rychlost
Neobvyklé složení naznačuje, že objekt CWISE J1249 je poměrně starý a pravděpodobně pochází z jedné z prvních generací hvězd v naší galaxii.
A zatímco většina známých hvězd obíhá kolem středu Mléčné dráhy, tento hyperrychlý objekt z ní možná nakonec unikne a dostane se do mezigalaktického prostoru, neboť se vesmírem řítí závratnou rychlostí 1,6 milionu kilometrů v hodině.
To je pro srovnání dvakrát vyšší rychlost, než s jakou se kolem středu Mléčné dráhy pohybuje Slunce se Sluneční soustavou. Co mohlo způsobit, že se CWISE J1249 pohybuje tak rychle?
Vědci spekulují, že objekt mohl vzniknout ve dvojhvězdném systému, kde se jedna z hvězd proměnila v bílého trpaslíka a následně explodovala, což by mohlo způsobit vymrštění druhé hvězdy do vesmíru.
Případně šlo o jiný přirozený zdroj energie, který za vysokou rychlost může. Nebo ta energie ve skutečnosti úplně přirozená nebyla a někdo nebo něco ji vytvořilo?
Jediné, co zatím víme s jistotou, je, že se galaxií pozoruhodnou rychlostí řítí těleso s řadou unikátních vlastností. Podaří se zjistit víc, než zase zmizí?