Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy.
Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Je hluboká noc. Stojíte na opuštěné křižovatce. Čekáte, až odbije půlnoc a v rukou držíte obětinu – minci, fotografii, zrcátko, nebo možná kousek chleba. Věříte, že když všechno uděláte správně, objeví se někdo… Nebo něco.
V evropském folklóru se křižovatky odedávna považují za místa, kde se stírají hranice mezi světy, příkladem je legenda o doktoru Faustovi ze 16. století, v níž sám Faust rýsuje magické kruhy k přivolání ďábla přímo na křižovatce.
Ale rituální význam křižovatek se táhne napříč historií i celým světem – od antického Řecka, přes Kelty až po národy afroamerických tradic voodoo, které na křižovatkách uzavíraly smlouvy s nadpřirozenými bytostmi.

Setkávání s bohy
Starověká náboženství považovala křižovatky za posvátná, ale i nebezpečná místa. V antickém Řecku se nazývaly triodoi a věřilo se, že právě tady se zjevuje Hekaté, bohyně měsíce, podsvětí a magie.
Na křižovatkách se stavěly její sochy, aby chránily hranice mezi světy a často k nim byly přinášeny obětiny. Podobný koncept najdeme i v Římě, kde křižovatky patřily bohu Merkurovi, patronovi obchodníků, ale také duší zemřelých, které provázel do podsvětí.
Starý Egypt zase považoval křížení cest za místa s duchovní silou, kde bylo vhodné žádat o ochranu božstev. Všude tam, kde se sbíhají cesty, se podle mnohých představ sbíhají i světy – ten náš a ten, který zůstává běžnému lidskému zraku skrytý.

Cross Road Blues
Kytarista Robert Johnson (1911–1938) stojí uprostřed noci na opuštěné křižovatce v Mississippi. Chce být nejslavnějším bluesovým hudebníkem všech dob, ale něco mu chybí – talent.
Temná postava, která se náhle zjevuje, mu dává nabídku: jeho duši za to, že bude kytaru ovládat jako nikdo předtím. A tak se stane. Od této noci má jeho hudba démonickou hloubku a technickou bravuru, která ohromuje.
Slavný a obdivovaný Johnson umírá za podivných okolností ve 27 letech a jeho píseň Cross Road Blues se stává hymnou této legendy. Křižovatka v Clarksdale dodnes přitahuje zvědavce…

Muž celý v černém
V afroamerické lidové tradici známé jako hoodoo má křižovatka mimořádný význam. Právě zde se odehrává jeden z nejzáhadnějších rituálů – tzv. crossroads ritual. Toužíte v něčem vynikat? Postavte se o půlnoci na opuštěnou křižovatku a čekejte.
Objeví se tajemná bytost, muž v černém. Je to duch předka? Božstvo? Nebo sám ďábel? To v tu chvíli možná není tak důležité, protože vám údajně může dát to, co chcete. Hned. Můžete mít nadlidský talent ve hře na hudební nástroj, zpěvu, herectví.
Je na tom něco pravdy? Nebo setkání na křižovatce představuje jen archetypální okamžik: volbu, tajemství, přechod? A jakou cenu za to vlastně zaplatíte?