Charakteristickou barvu, vůni a chuť dává brandy dlouhé zrání v dubových sudech, ve kterých dochází k reakci chemických látek obsažených ve dřevě s alkoholem. Čím je starší brandy, tím je také dražší.
Španělští vědci nyní přišli s metodou, která umožňuje zkrátit tento proces z let na pouhé dny.
Brandy je destilát z vína, který má obsah alkoholu 35 – 60 procent. Nejznámější brandy pocházejí z oblastí oblasti Cognac a Armagnac v jihozápadní Francii. Brandy se nicméně vyrábí i v dalších zemích, především ve Španělsku, v Itálii, v Řecku nebo v Gruzii.
Předchozí výzkum brazilských a švýcarských vědců z roku 2014 ukázal, jak ultrazvukové vlny narušují rostlinné tkáně. Působením tlaku, který vyvolává ultrazvuk, je možné zvýšit rychlost extrahování biologicky aktivních sloučenin uložených v buňkách.
Vědci z univerzity ve španělském Cádizu nyní chtěli zjistit, zda by stejným způsobem mohly ultrazvukové vlny pomoci urychlit i stárnutí brandy.
Vydestilované víno tzv. vínovici vystavovali v trubici naplněné štěpkami z amerického dubu ultrazvukovým pulzům. Aby dosáhli optimálních výsledků, nechali vědci víno zrát při pokojové teplotě v trvale zatemněné místnosti.
K dalšímu zlepšení kvality pak pomohlo i přidání další štěpky z dubového dřeva a zvýšení průtoku alkoholu.
Za pouhé tři dny dosáhli stejného výsledku jako po letech zrání v dubových sudech.Osm školených degustátorů, včetně některých vědců, označilo výsledné lihoviny za skoro stejně dobré jako tradiční pálenky.
Zapojení ultrazvuku může v budoucnu vést k výrobě nových druhů alkoholu. Žádný z nich však nebude moci nést označení brandy.
Jak vědci podotkli, jednou z podmínek evropských směrnic, aby mohla nést vínovice označení brandy, je i minimálně půlroční zrání v dubových sudech.