Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Je očkování proti malárii na dosah?

Malárii, kterou přenášejí komáří rodu Anopheles, je vystaveno asi 40 % světové populace. Onemocnění je každý rok pro 1 000 000 – 2 000 000 lidí smrtelné.

Nečastěji postihuje děti do pěti let a hrůzná statistika praví, že každých 30 vteřin jedno dítě na malárii zemře. Zatím však neexistuje účinný lék. Současnost však nabízí naději: malárii snad zastaví nová vakcína. Nebo ji pomůže vyléčit tabák?

Za zákeřnou nemocí stojí parazit Plasmodium, kterého přenášejí nakažené samičky komára rodu Anopheles. Před malárií se zatím nelze nijak chránit. Ani atimalarika se nedají užívat dlouhodobě, a tak ohroženým regionům zbývá pouhá distribuce moskytiér.

Vědci se proto už po léta snaží najít účinnou vakcínu, kterou by se obyvatelstvo žijící v malarické oblasti plošně očkovalo.

Prvok leze do krvinek

„Vývoj vakcíny byl opravdu tvrdý oříšek,“ říká vedoucí studie Gavin Wright z Wellcome Trust Sangerova Institutu ve Velké Británii.

Wright se společně se svým týmem zaměřil konkrétně na druh parazita Plasmodium falciparum, který má na svědomí 9 z 10 úmrtí na malárii a způsobuje nejtěžší formu nemoci, takzvanou tropickou malárii.

Plasmodium, česky zimnička, je prvok, který v části svého životního cyklu způsobuje malárii. Aby mohl vyvolat onemocnění, musí jedno z jejích vývojových stádií vstoupit dovnitř červených krvinek. Přes ně pak proniká do dalších buněk.

„Chtěli jsme najít takový univerzální lék, který by plasmodiím toto spojení přerušil,“ říká Wright s tím, že pokud by se to podařilo, plasmodie by se už nemohla dále množit a nemoc by se zastavila.

Uzamknutí všech vchodů

Nejnebezpečnější malarický parazit je však velmi adaptabilní. Zatím všechny léky, které byly na tomto principu vyvíjeny, dokázaly zastavit vždy jen jednu cestu k proniknutí do červené krvinky.

Když plasmodiím lék jeden způsob zablokoval, našli si jednoduše k odemknutí povrchu krvinky jiný proteinový klíč.

„Zavřeli jsme plasmodiím dveře do nitra buněk,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Wright. Vědci totiž objevili jeden „univerzální klíč“, kterým si parazit odemyká cestu do všech buněk.

 „Toto zjištění bylo naprosto nečekané,“ prohlásil Wright s tím, že pro vědu je výsledek jejich studie zásadním průlomem.

Achillova pata malárie

Univerzálním klíčem je totiž specifická molekula proteinu s názvem PfRh5, která je přítomna u všech kmenů Plasmodia falciparum.

„PfRh5 je pro parazita zřejmě nezbytný, aby mohl růst,“ uvádí Wright.  Receptorem pro PfRh5 je protein basigin (BSG protein), který je přítomný na povrchu krvinek. Experimenty dokázaly, že zablokování basiginu zabrání průniku zimniček do červených krvinek.

Pokus se podařil

Výzkum byl opravdu náročný. Plasmodia falciparum má totiž k dispozici mnoho klíčů (ligandy), které interagují s jedním ze stovek receptorů na povrchu buňky. Vědci museli odhalit, jak tento princip funguje.

„Byla to opravdu výzva,“ podotýká Wright s tím, že výzkum malarického prvoka je náročný i prostředím v laboratoři, protože ligandy vázané na receptory se rychle ničí.

Tým doktora Wrighta tedy nejdříve musel vyvinout takové chemické prostředí, které v laboratorních podmínkách stabilizovalo receptory i ligandy.

Při této metodě pak vědci pozorovali reakce na PfRh5 – při styku s receptory bílkoviny se prvok zimničky falciparum doslova přilepil k povrchu červených krvinek. Při pokusu pak vědci použili zmutované buňky, které tento protein postrádaly. Závěr byl na světě: bez PfRh5  Plasmodia falciparum byl zcela neschopný krvinky napadnout.

Vítězství 15 : 0

Vědci poté otestovali 15 různých kmenů Plasmodie, jejíž vzorky byly odebrány přímo od pacientů s malárií. V Británii se mohli začít radovat – po zablokování proteinu PfRh5 žádný z parazitů nebyl schopen napadnout červených krvinek.

Interakce mezi proteinem basiginem a PfRh5 je tedy klíčem pro vývoj vakcíny, která by mohla nastartovat imunitní systém k tvorbě protilátek proti PfRh5 a připravit se na přítomnost patogenů (původce nemoci).

Vakcína je sice ještě daleko, ale už nyní vědci ohlásili, že PfRh5 půjde snadno vyrábět ve velkém množství, což by mělo v případě konečného zúčtování s malárií odstranit hlavní překážku.

Tabák léčí zdraví

V Izraeli se na malárii, tedy jednoho z největších zabijáků na planetě, podívali z druhé strany a snažili se najít co nejlevnější funkční cestu k výrobě již existujícího léku – artemisininu.

Artemisinin se vyrábí z extraktu pelyňku ročního (Artemisia annua). Jeho výroba je však velice drahá. Pelyněk je divoce rostoucí rostlina, kterou nelze pěstovat průmyslově, a tak se výroba zatím jediného účinného medikamentu velice prodražuje. Stejně nákladná je i syntetická výroba artemisininu.

Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě se proto snažili najít jiný způsob pěstování artemisinu, a to v co největším množství. Jako taková šikovná rostlina jim padl do oka tabák.

Vedoucí výzkumu, profesor Alexander Vainstein ze zemědělské fakulty Hebrejské university se pokusil geneticky implantovat do tabáku artemisin, látku, kterou v přírodě produkuje jen a pouze zmíněný pelyněk roční.

Laciná produkce léku by pak umožnila snazší distribuci v malarických oblastech.

Pomůže genové inženýrství?

„Tabák je velmi efektní rostlina.

Lze ji pěstovat ve velkém množství, víme, jak se o ni starat, aby vyrostlo co největší množství biomasy, tedy listů a stonků, které se dají zpracovat,“ vysvětluje Vainstein s tím, že gen, jenž vědci derivovali z kvasnic, v tabáku skutečně artemisin produkuje.

„Na výrobu léku je potřeba velké množství rostlin, ale tabák má velmi krátký životní cyklus – během pár měsíců se na poli vystřídá množství generací, takže jde jednoduše extrahovat velké množství léku.

A to je velký přínos,“ odhaluje výhody pěstování tabáku izraelský profesor.

Výzkum trval 4 roky a skončil patentováním výroby. Stejně jako v předchozím případě se čeká na klinické testy, které budou trvat ještě následující 3 roky. Hlavně se ale čeká na sponzory, kteří by účinnou látku uvedli na trh.

Od komára pokousán

Proti malárii by se jistě dalo chránit také zvenčí. Tedy nejen moskytiérou, ale i nějakým vhodným repelentem. K takovému novému typu repelentu mají nakročeno vědci z Wageningenské univerzity v Nizozemsku.

Jistě to znáte: léto, slunce, voda a otravní komáři. Zatímco jedni mají od tohoto bzučivého hmyzu pokousané celé tělo, druzí jsou prakticky nedotčení. Podle studie holandských vědců za to můžou bakterie, které žijí na lidském těle.

Komunity mikrobů na kůži totiž hrají klíčovou roli ve tvoření specifického lidského odéru – bez nich by byl pot pro lidský čich prakticky bez vůně.

Vědci nyní tyto bakterie a další mikroorganismy žijící v pokožce vyzkoušeli v experimentu s komáry druhu Anopheles gambiae sensu stricto, kteří přenášejí malárii. Kdo tedy komárům nejvíce „chutná“?

Podle výsledků  přitahují komáry ti, kteří mají vysokou hojnost bakterií ale současně jejich nízkou diverzitu (rozmanitost).

Vědci to vysvětlují tím, že jedinci s větší rozmanitostí mikroorganismů zřejmě hostí také určitou skupinu bakterií, která produkuje látku odpuzující komáry. Výzkum se nyní zaměří právě na tento jev.

Objev konkrétní látky, která ubírá komáří atraktivitu, by mohla být klíčem k prevenci malárie.

Plasmodium proniká epitelovou buňkou střeva (Foto: Ute Frevert;false color by Margaret Shear) Přenašečem malárie je komár rodu Anopheles. (Foto: Wikimedia)
Související články
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin.   Atmosférické […]
Vědci z Botanického ústavu AV ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě. Výzkum, publikovaný v časopise The Holocene, ukázal, že zdrojem této rozmanitosti jsou světlé lesy z doby ledové, ve kterých se mohla vyskytovat řada druhů dnešních luk.   Druhově nejbohatší […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje.   Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za […]
Diabetes je závažné onemocnění, které neovlivňuje jen hladinu cukru v krvi, ale může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka), jedna z nejčastějších komplikací cukrovky, patří k hlavním příčinám slepoty ve světě.   Avšak moderní technologie přinášejí naději, jak těmto komplikacím předejít. Nový diagnostický nástroj jménem Aireen, založený na umělé inteligenci, umožňuje rychlou […]
reklama
Historie
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
Dostal zakázku od Českých Budějovic. Hlavní mušli Samsonovy kašny mistr Horn vytesá v kamenolomu u Besednice nedaleko Českého Krumlova. Nádrž má tak velký průměr, že se nevejde ani do jedné z budějovických bran. Radním proto nezbývá než improvizovat…   Kvůli těžbě stříbra má středověká Kutná Hora problém s nedostatkem pitné vody, protože horníci při práci […]
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Donutili knížete Václava zplodit potomka?
historyplus.cz
Donutili knížete Václava zplodit potomka?
Český kníže Václav opatrně otevírá dveře do ložnice. Když vejde dovnitř, na posteli již leží nahá žena. Pln obav a špatného svědomí, že činí něco proti bohu, dojde až k posteli. Pak si zády k loži nesměle sundá oděv z hrubé látky a vklouzne na lůžko. Už aby to bylo za ním. Dědic trůnu se
Očistná kúra pro koberce
panidomu.cz
Očistná kúra pro koberce
Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky. Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení. Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo
Hauch Gallery zahájila výstavu Objects of Desire by SIN feat. Benedikt Renč
iluxus.cz
Hauch Gallery zahájila výstavu Objects of Desire by SIN feat. Benedikt Renč
Po úspěšné vernisáži, která se uskutečnila večer v úterý 19. listopadu, nyní SIN s potěšením uvádí exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire. Tato unikátní výstava, kurátorovaná Ronym Ple
Tajemná moc úplňku
enigmaplus.cz
Tajemná moc úplňku
Měsíc je po Slunci nejjasnějším tělesem, které můžeme na obloze spatřit. Jeho pravidelný 28denní cyklus, při kterém ubývá a zase dorůstá, ovlivňuje příliv a odliv, páření a migraci některých živočichů
Pepsi v SSSR: Jak Sovětský svaz vymění válečné lodě za americký nápoj
epochaplus.cz
Pepsi v SSSR: Jak Sovětský svaz vymění válečné lodě za americký nápoj
Řada firem vede urputné boje se svými konkurenty. Ale málokterá firma se ocitne v „opravdové“ válce. Pepsi Cola to zvládne hned dvakrát. Mediálně známé jsou „Cola wars“. Méně známý je její zásah do dějin Studené války. Když skončí druhá světová válka, mír to světu nepřinese. Už o dva roky později je vztyčena nechvalně známá Železná opona
Když si příroda s technikou podají ruce
rezidenceonline.cz
Když si příroda s technikou podají ruce
Složitý svahovitý terén představuje pro architekty pokaždé výzvu. Příkrý sráz komplikuje návrh a vyžaduje důvtipná technická řešení. Výsledkem pak ale může být originální projekt. Jedním z obvyklých řešení je částečné zapuštění budovy do svahu. Čím strmější sráz, tím je tato varianta vhodnější. Mění se potom ale zpravidla tradiční uspořádání vnitřní dispozice domu. Nejinak je tomu
Švédský bílý glögg
tisicereceptu.cz
Švédský bílý glögg
My pijeme „svařák“, Švédové zase glögg (čte se gleg). Běžnější je červený s rozinkami a mandlemi, za vyzkoušení ale rozhodně stojí i méně obvyklý bílý, oslazený jemným bezovým sirupem. Potřebujete
Chce Perkausová odejít od manžela?
nasehvezdy.cz
Chce Perkausová odejít od manžela?
Krásná moderátorka primáckého zpravodajství Eva Perkausová (30) dlouho vypadala po boku manžela Ivana Hecka (42) šťastně. Ještě nedávno se dokonce povídalo, že plánují třetí dítě. Teď se ale šíří z
Implicitní asociační test: Co na sebe (ne)prásknete?
21stoleti.cz
Implicitní asociační test: Co na sebe (ne)prásknete?
Psychologové se nás ve svých dotaznících ptají na to, co sami o sobě víme, a co jsme ochotni prozradit. Ptají se nás na to, zda jsme rádi v centru dění, zda máme rádi kolem sebe spoustu lidí nebo zda
Vyzkoušejte tajné triky našich babiček
nejsemsama.cz
Vyzkoušejte tajné triky našich babiček
Zánět močových cest vzniká většinou z prochladnutí. Nepodceňte ho a zkuste triky našich babiček. Velká spousta žen si tímto zánětlivým onemocněním už prošla. Problém nastává hlavně tehdy, pokud se palčivý zánět, projevující se častým močením a pálením, opakuje. Jeho recidivní charakter je pro něj totiž typický a rozhodně nevzniká primárně prochladnutím. Hygiena na prvním místě Nejčastější bakterie, která napadá
Dobré skutky přilákaly štěstěnu
skutecnepribehy.cz
Dobré skutky přilákaly štěstěnu
Kdykoli se s někým pohádám, ten onemocní. Chtěla jsem vědět, proč tomu tak je, tak jsem navštívila kartářku. Poprvé jsem si uvědomila, že je se mnou něco špatně, když mi bylo třináct let. Tehdy mi náhle zemřela maminka, která byla úplně zdravá. Dva dny před tím jsem jí řekla, že ji nenávidím. A to jen proto, že mi nedovolila
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
epochanacestach.cz
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
Calzada de los Muertos, Cesta mrtvých, protíná Teotihuacán. Středem města míří 2,5 kilometru dlouhá ulice přímo k posvátné hoře Cerro Gordo. Čtyřicet metrů širokou hlavní třídu lemují významné budovy až k Pyramidě Měsíce, která kopíruje tvar masivu za sebou. Kolem Měsíční pyramidy se nachází dvanáct menších pyramid. Nejspíše sloužily pro praktikování lidských a zvířecích obětí.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz