Přezdívají mu „The Brain“ – mozek. Ten se stane jeho největší zbraní. S pomocí něj ovládne hazardní hry a posléze i svět zločinu. V polovině 20. let 20. století je jedním z nejmocnějších mafiánů v Americe. A také nejbohatších. Když je v roce 1928 zastřelen, má na kontě před 10 milionů dolarů.
Nebýt jeho, Lucky Luciano (1897–1962), Frank Costello (1891–1973) nebo Bugsy Siegel (1906–1947), kteří dnes pro spoustu lidí symbolizují svět organizovaného zločinu v USA, by možná nikdy nedosáhli takového renomé.
To on, Arnold Rothstein (1882–1928) je pomůže stvořit. Už jako dítě přičichne k hazardním hrám. Tady je zločin jako doma. Rothstein má navíc něco, co mu pomůže se v něm nejen dobře orientovat, ale postupně ho ovládnout – svůj intelekt.
Mentor i reformátor
S jeho pomocí vydělává peníze na hrách, zdánlivě založených na štěstí – kostkách nebo pokeru. Na začátku 20. století si otevře na Manhattanu vlastní kasino.
K tomu si přidá dostihové dráhy, několik ilegálních sázkařských kanceláří, a tak je z něj milionář ještě dřív, než v lednu 1912 sfoukne 30 svíček na narozeninovém dortu.
S velkou mocí ale přichází i větší problémy, a tak začne Rothsteina postupem času doprovázet několik ozbrojených gangsterů, kamkoliv se hne. Většinou jde o později známé tváře podsvětí – budoucí zločinecké bosse.
Rothstein si je bere pod křídla nejen, aby ho chránili, ale zároveň Charlese „Lucky“ Luciana nebo Meyera Lanskyho (1902–1983) mentoruje.
Učí je to, čeho je průkopníkem – transformaci organizovaného zločinu z násilnické činnosti pouličních chuligánů ve velký byznys, řízený jako korporace.
Králem alkoholu i drog
Skutečný zlatý důl přijde v roce 1920. Jmenuje se prohibice. A Rothstein je jedním z jejích králů.
Má k těmto účelům dokonce vlastní flotilu transatlantických nákladních lodí, s pomocí kterých zásobuje ilegální nálevny po celých USA. Na konto mu tečou statisíce dolarů, jenže on stále nemá dost.
Neukojitelná chuť po penězích ho nakonec přivede k obchodu s další nelegální látkou – drogami. Začne nakupovat heroin z Evropy a prodávat jej s velkým ziskem po celé Americe. Něco podobného udělá i s kokainem.
V roce 1925 je Rothstein jedním z nejmocnějších zločinců v zemi. Kontroluje veškerý trh s narkotiky v USA. Jenže bohužel pro něj, nic netrvá věčně.
Konec hodný mafiána
V říjnu 1928 se nejprve při pokerové hře nepohodne se dvěma protihráči – mafiány Titanicem Thompsonem a Natem Raymondem, kterým odmítne zaplatit výhru (přes 300 000 dolarů) s tím, že podváděli.
Dne 4. listopadu se pak ve smrtelným křečích, s fatálním střelným zraněním břicha vypotácí z hotelu na Manhattanu. Umírá v nemocnici o dva dny později. Na smrtelné posteli odmítne prozradit jméno střelce.