Zajímavosti

Bestie z Gévaudanu rozpoutá mediální šílenství!

Bestie z Gévaudanu rozpoutá mediální šílenství!

Na počátku 2. poloviny 18. století sužuje venkovskou oblast Gévaudan ve Francii tajemné vraždící monstrum, zvané „bestie“. Zatímco mnoho Francouzů si v té době myslí, že jde o vlka a mnoho moderních učenců s nimi souhlasí, jiní badatelé tvrdí, že toto zvíře to vůbec být nemuselo!

První zprávy o jeho útoku se objeví 30. června 1764, kdy se jeho obětí stane 14letá dívka Jeanne Bouletová při pastvě ovcí. Není to poprvé, kdy se neznámý tvor pokusí zaútočit, asi před dvěma měsíci se do centra jeho pozornosti dostane jiná mladá pastýřka, ale podaří se jí utéct. Popíše zvíře, které podle ní „vypadá jako vlk, ale není to vlk“.

Ke zprávám o řádění krvelačného tvora patřily ve své době i patřičně drsné obrázky.

Světová mediální senzace

Útoky pokračují přes léto až do podzimu. Na svých obětech tvor s chutí hoduje. Případů je nakonec tolik, že to vypadá, jako by útočících zvířat bylo více. Vyděšení obyvatelé regionu pročesávají krajinu a hledají nebezpečné monstrum.

Štěstí se na ně usměje 8. října 1764, jen několik hodin po dalším napadení člověka. Lovci pronásledují zvíře do lesa a několikrát na něj vystřelí. Mají dobrou mušku, ale zraněná šelma se zvedne a uteče.

Celé dění přiměje krále Ludvíka XV. (1710–1774), aby poslal na bestii královské lovce a vypíše i odměnu. Příběh „bestie z Gévaudanu“ se mezitím objevuje v novinách od Bruselu po Boston a stává se jednou z prvních mediálních senzací v historii.

Králův střelec jménem Francois Antoine a jeho synovec zastřelí 20. září 1765 velkého vlka poblíž opatství v Chazes, dostanou nemalou odměnu a mrtvola zvířete je vycpána a poslána na královský dvůr. Zdá se, že to je konec krvavého příběhu.

Zápas Jeanne Jouveové o život jejího potomka se objevuje v Journal des chasseurs.

Co to bylo?!

Ale útoky začnou znovu hned v prosinci. Král už je však ignoruje. V červnu roku 1767 lovci na svazích zdejší hory Mouchet zastřelí vlka. Pitva zvířete odhalí lidské pozůstatky uvnitř jeho těla. Útoky tím skončí, a tak se předpokládá, že tento tvor byl skutečně vraždící šelmou. I přes to zůstávají pochybnosti, zda šlo skutečně o vlka.

Popis zvířete, který se do dnešních dnů zachoval, neodpovídá typickému vlkovi. Tvor měl být velký jako tele nebo jako kůň s červenošedou srstí, zatímco jeho hlava a nohy byly šedohnědé. Na zádech se vyjímal černý pruh a na nohou mělo zvíře „pařáty“.

Historikové, vědci i pseudovědci a také konspirační teoretici navrhli řadu teorií, o jaké zvíře vlastně šlo, od vlka přes hyenu, lva, přeživšího prehistorického dravce až k vlkodlakovi.

Je to lev, vážení!

Po zvážení a vyřazení nerealistických stvoření zůstává ve hře hyena, která sice ve Francii volně nežije, ale mohla utéct svému majiteli, který ji získal za hranicemi země. Podobné je to se lvem, vědci se shodují, že mohlo jít o lví mládě, jehož samec nemá plně vyvinutou hřívu a někdy mívá pruh, běžící po zádech.

Jeden lovec, kapitán Jean Baptiste Duhamel, v té době ostatně napsal: „Je to monstrum, jehož otec je lev. Jaká byla jeho matka, to nevíme.“ I přes různá vysvětlení je za bestii z Gévaudanu stále považován vlk. Ti jsou v tehdejší době v okolí přemnoženi a na lidi skutečně útočí.

Takto mělo vypadat stvoření, které skolil lovec Antoine v září roku 1765.

Více z Zajímavosti

Kačer Donald: Vztekloun bez kalhot trumfne i Mickeyho

Zajímavosti8.12.2022

Had na holi: Proč je symbolem zdravotnictví?

Zajímavosti5.12.2022

Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!

Zajímavosti1.12.2022

První zmrazený člověk: Na lék proti rakovině čeká už 55 let!

Zajímavosti24.11.2022

Ťukni tlapou: Dokážou zvířata ovládat počítače?

Zajímavosti21.11.2022

Velký londýnský smog: Konečně známe jeho příčinu!

Zajímavosti14.11.2022

Nenápadný, ale ostrý mixér slaví 100 let!

Zajímavosti10.11.2022

Les Svastika: Hákový kříž uprostřed lesů

Zajímavosti7.11.2022

Čemu jste celý život věřili, ale není to (tak úplně) pravda

Zajímavosti4.11.2022
Zajímavosti
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články