V hlavě skupina nonstop bušících permoníků, v žaludku horská dráha.
Ať už jde o jakýkoliv alkohol, jakmile se to přežene, je druhý den hlava… v porcelánu.
Aby lidstvo mohlo slavit bez výčitek, vyvíjí se alkohol, který bude pro nulové vedlejší účinky zkrátka neodolatelný!
Co že je k takovému zázraku potřeba? Dvojice elitních britských chemiků s nápadem a potřebným zázemím.
David Nutt a David Orren jsou těmi, kteří se pustí do ambiciózní myšlenky syntetického alkoholu navozujícího opojné stavy, naproti tomu bolesti hlavy a houpavý žaludek si látka nechá pro sebe. Jednoduché, efektivní. A co je nejdůležitější na trh by mohla vtrhnout do 5 let!
Alkohol? Nepřítel!
Na konci loňského roku se proto rozjíždí kampaň, jejímž cílem je vybrat 20 milionů liber. Pokud se podaří misi splnit, je svět ke zdravému životnímu stylu zase o kousek blíž.
„Trh ví moc dobře, že alkohol je jedovatá látka,“ nechává se slyšet Nutt, který v minulosti zastává post vládního poradce v oblasti drog. „Pokud by byl objevený dnes, byl by jako potravina nelegální.
Bezpečný limit, pokud by se použila standardní pravidla, by byl jedna sklenice vína ročně,“ dodává. Nutt přitom není ve vývoji podobných látek žádným nováčkem.
S příchodem nového milénia totiž navazuje na svůj studijní výzkum z roku 1983, kdy vymýšlí „protijed“ a úspěšně ho testuje na zvířatech.
Systematický likvidátor
Ten se ale z ovací těší leda tak na papíře nebo v univerzitní laboratoři. Celý zázrak má totiž tehdy hned několik velkých háčků. Pokud by totiž „protijed“ člověk požil dopředu jako prevenci, mohl by si zadělat na poškození nervů.
Dalším problémem je, že sice mírní nepříjemné stavy, játrům a mozku však neulehčí. „Když náš metabolismus zpracovává alkohol, vytváří rakovinotvornou látku acetaldehyd.
Časté pití tak zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny úst, hrdla i prsu, ale také srdečních poruch a nemocí a mnoha dalších zdravotních problémů,“ prohlašuje.
Druhá šance…
Zpět však do dnešních dní. Teprve nyní totiž věda došla do stadia, kdy je možné bádání rozjet naplno. Podle Nutta už mají vědci jasno v tom, na které receptory v mozku alkohol působí.
„Víme už dnes, kde v mozku alkohol vyvolává dobré a kde špatné efekty, i to, jaké receptory jsou za to zodpovědné.
Dopady alkoholu jsou komplikované, ale už umíme cílit na oblasti v mozku, na které cílit chceme,“ dodává pro deník Guardian. Přichází proto s molekulou, která si s mozkem pohraje stejně jako „omamné nápoje“, tělo však hrátek ušetří.
Látka dostává jméno alcosynth, na trh by měla vstoupit pod názvem Alcarelle, ideálně do 5 let. Další výhodou by mohla být i možnost výběru.
Člověk by si s pomocí Alcarellu mohl zvolit, zda chce být „úplně na šrot“ nebo se jen příjemně uvolnit při posezení s kamarády.
Zatímco veřejnost se domnívá, že jde o náhražku, vědci upozorňují, že by mohlo jít spíše o přísadu, která by alkohol proměnila v bezpečnější.
Pětiletá cesta
Komplikovanější než šroubovice DNA by však mohl být proces schvalování. I když látka už existuje, jediný, kdo ji dosud ozkoušel, je Nutt a několik jeho kolegů.
A i ti se musí pořádně obrnit, látka totiž chutná zhruba jako vyprané ponožky, musí se proto míchat se sladkou šťávou. Vzhledem k tomu, že lidé pijí nápoje hlavně pro jejich chuť, je potřeba ještě vychytat mouchy.
Schvalování se pak tým snaží urychlit tím, že hodlá na trh uvést „pouze“ potravinový doplněk, nikoliv léčivo. Pokud vše půjde podle plánu, mohl by „alkohol nové generace“ do roku 2050 zcela ovládnout trh.
(Zdroj: Pinterest.com, Shutterstock.com)