V srpnu roku 1943 svedou spojenecké jednotky jednu z nejbizarnějších bitev druhé světové války. Ve střetu plném omylů bojují doslova samy se sebou.
Druhá světová válka napsala nespočet různých příběhů. Některé jsou smutné, jiné mají šťastný konec a někdy je těžké uvěřit, že se vůbec staly. Dějištěm jednoho takového se stal ostrov Kiska v severním Pacifiku.
Rozhodující střet
Na počátku června 1942 vystoupí na jeho břeh japonská armáda. Zhruba 500 mariňáků pod vlajkou vycházejícího slunce zaútočí v časných ranních hodinách na americkou meteorologickou stanici. Narazí na pramalý odpor. V cestě jim stojí pouhých 10 vojáků.
Dva z nich zabijí, zbylou osmičku pošlou do své domoviny jako válečné zajatce. Následně tu zřídí tábor pro okupační armádu čítající 5 400 mužů, letiště, pozice dělostřelectva, podzemní chodby a další vojenská vybavení.
Američané jsou odhodláni dostat ostrov zpět do své moci. Od srpna 1942 jsou tak japonské jednotky na ostrově v hledáčku jejich bombardérů. Několikrát se také pokoušejí přerušit zásobovací trasy z Japonska.
K rozhodujícímu střetu, který má v rámci operace Cottage definitivně ukončit přetahování se o Aleutské ostrovy, se však odhodlají až 15. srpna 1943. Na těžkou bitvu se chystá více než 34 000 vojáků.
Nikde nikdo
Před začátkem akce americké průzkumné letouny zaregistrují v oblasti přístavu Kiska Harbor japonské lodě, jiné známky pohybu nepřítele však neobjeví. Mlčí i protiletadlová děla, ještě nedávno tak aktivní. Pro svolení k útoku to stačí.
Když se ale onen srpnový den kanadsko-americké síly v husté mlze vylodí na plážích, něco jim nehraje. Místo císařské armády je vítají jen ztichlé pláně poseté opuštěnou technikou a prázdná dělostřelecká hnízda. Palbu nikdo neopětuje.
Žádný ze Spojenců netuší, že Japonci uznali, že ostrov neubrání, a tak se nepozorovaně vytratili už 28. července. Na místě nechají výbavu, výzbroj i své padlé druhy. Na ostrově zůstanou jen čtyři psi.
Invaze je tak úderem do prázdna, přesto přinese nezanedbatelné ztráty. Při pročesávání ztichlé krajiny se jednotky v mlze a nepřehledném terénu občas potkají ve vzájemných mylných střetech.
Nešťastná záměna s nepřítelem stojí život 32 vojáků – 28 Američanů a 4 Kanaďany, 50 mužů na obou stranách je zraněno. Další úmrtí mají na svědomí japonské nástražné miny, nemoci, omrzliny a nehody techniky.
Jedna ze zanechaných námořních min těžce poškodí americký torpédoborec. Výbuch zabije 71 lidí. Nakonec Spojenci během několikadenního pobytu na ostrově Kiska ztratí více než 300 mužů.