Víte, který Čech se může směle honosit titulem nejvíce portrétovaného našince? Podle odhadů více než 2,5 miliardy portrétů má na svém kontě Victor Cibich, který se před 110 lety stal tváří piva Březňák.
Jsme v Hustopečích u Brna a na kalendáři byste našli 11. prosince 1856. Právě se narodil Victor Cibich (1856–1916). „Není nám známo, jestli měl nějaké sourozence.
Nic nevíme ani o okolnostech jeho školního vzdělání,“ vysvětluje Vladimír Kaiser, ústecký archivář, který se vydal po stopách muže z pivní etikety.
Pivní muž
Roky plynou a z Victora Cibicha se stane drážní úředník. Tato pozice s sebou nese neustálé stěhování z místa na místo. Ale v roce 1891 se konečně usadí i s rodinou ve Velkém Březně u Ústí nad Labem.
Dostanou tady byt v budově místního nádraží a pak si jednoho dne skočí do oblíbené hospody. „Jedno pivo,“ poručí si 50letý nádražák.
Když před něj hostinský postaví půllitr s bohatou pěnou, Cibich ho pozvedne, pokyne všem okolním štamgastům „na zdraví“ a dlouze se napije. Působí jako reklama na pivo, což neunikne členům správní rady místního pivovaru.
Ti právě v té době přemýšlejí, jak vylepšit etiketu jejich piva. A takový správný pijan je, zdá se, dobrou volbou. Cibich jejich nabídku, stát se modelem na pivní etiketě, bere jako čest. Odměnou mu je doživotní renta 30 litrů piva týdně.
Deset let nato, 25. ledna 1916, pivní muž Victor Cibich umírá. Pohřeb má velkolepý. Na jeho poslední cestě ho například doprovázejí členové hraběcí rodiny Chotků, kteří zčásti vlastní pivovar ve Velkém Březně, ale i úředníci a zřízenci státních drah.
Bodrého Čecha nahradí árijec
Ale etiketa bodrého chlapíka s doutníkem a půllitrem si „žije“ dál . V Německu, Řecku, USA, na Kostarice či v Uruguayi, tady všude patří pivo s jeho podobiznou k oblíbeným.
Na etiketu ale přijdou i krušné časy, a to v době, kdy se nad Evropou roztahují nacistická mračna. Podle německých pohlavárů totiž Cibich nemá čistý rasový profil, a proto musí z etikety zmizet.
„Z dochovaných dokladů se nepodařilo zjistit, zda Victor Cibich nebo jeho manželka byli židovského původu, ve sčítacích operátech celá rodina uvádí náboženství římskokatolické,“ vysvětluje Vladimír Kaiser.
I přesto se místo Cibicha na pivní etiketě objeví blonďák s výraznými árijskými rysy.