V dubnu 1915 už válečná mašinérie vyčerpá všechny země rakousko-uherského mocnářství, a proto zavede rakouská vláda přídělový systém.
Na potravinové lísky musejí lidé nakupovat téměř všechny životní potřeby – mouku, chléb, cukr, sádlo, vejce, máslo, maso, brambory, mléko, šatstvo, mýdlo, tabák i uhlí. Občané téměř nevědí, co to je čokoláda nebo jak vypadají citrony nebo pomeranče. To, že lidé dostanou potravinové lístky s předepsanými příděly, ještě zdaleka neznamená, že určenou potravinu bez problémů obdrží.
Dodávky se zpožďují nebo třeba nedorazí vůbec. Korupce a černý trh vzkvétají. Lidé tajně obchodují téměř se vším. V závislosti na tom klesá reálná hodnota peněz, ceny stále více rostou. Pro srovnání: 1 kg vepřového na začátku roku 1914 stálo 1,20 korun. Za tři válečné roky stoupne jeho cena na 28–30 korun.
O rok později už na 50 korun.
Místo chleba marmeláda
Potravinové lístky jsou vydávány na týden a obsahují 56 ústřižků, zajišťujících příděl například 1,96 kg chleba, 56 housek po 32 gramech a 1,4 kg mouky na osobu. Postupem času se příděly snižují. V dubnu roku 1918 už na lístky dostanete na týden jen 0,98 kg chleba a 0,25 kg mouky. Nedostatek chleboviny je často nahrazován přídělem marmelády vařené z červené řepy.
Po celou dobu trvání války zároveň probíhají takzvané rekvizice, což znamená úřední zabírání přebytků a všech ostatních potřeb, které jsou nutné pro válečné účely. Potravinové lístky jsou v ČSR zrušeny až 1.
července 1921.
Na romantiku není čas
Čechy před 100 lety ale nestrádají, jen co se potravin týče, problémem jsou také muži, respektive jejich nedostatek. Mobilizace totiž odčerpá z Rakouska-Uherska asi 7 500 000 mužů, tedy zhruba 60 procent mužského obyvatelstva mezi 18 a 53 lety věku. Branná povinnost nejprve trvá od 19 do 42 let. Pak se ale rozšíří až na věk 53 let. Odchodem mužů do války vznikne nedostatek pracovních sil.
Nedostatek mužů se projevuje zejména v zemědělství. Muži chybějí i doma.
Ženy tak doslova bojují o zbytky mužského pokolení, které ještě zůstalo v zemi.
Facebook
Twitter
RSS