Hrobové ticho a rozestavěné figurky napovídají, že v místnosti právě probíhá vypjatá šachová partie. Oba muži se vzájemně bedlivě sledují a nechtějí udělat chybu. Pak jeden z nich neuváženě táhne koněm a protivník zaváhání bryskně využije. Temnou ebenovou figurkou dá šach mat!
Až 20 metrů vysoký strom jménem tomel, rostoucí v tropech a subtropech, dává světu lahodné plody kaki, jimž lidé přezdívají Diovo ovoce. Mezi další produkty patří dřevo, které většina populace zná jako eben.
Pevný jako asfalt
Hlavním znakem ebenového dřeva je bezpochyby černá (u jiných odrůd hnědá) barva a také nebývalá tvrdost. Hustota se pohybuje mezi 900 až 1300 kilogramy na metr krychlový. S podobnou cifrou se můžeme setkat například u asfaltu!
A tak když těžařům spadne eben do vody, dřevo se rychle poroučí pod hladinu. Kvůli bytelnosti je komodita těžká na opracování, ale velmi dobře se leští. Prach z ebenu ale může poškodit pokožku, oči nebo plíce. Dřevo z tomelu není žádnou novinkou, lidstvo o něm ví už od starověku.
Třeba Peršané požadují po domorodcích žijících v dnešní Etiopii každé tři roky 200 klád. Afričané se tak brání před krvavým pokořením. Eben si oblíbí i staří Egypťané.
V prosluněné zemi dělá společnost hlavně mrtvým, protože jsou z něj zhotoveny různé pohřební relikvie.
Pomocník nejen samurajů
Začátkem 16. století si dřevo najde cestu do Evropy. A truhláři v antverpském přístavu jsou z něho u vytržení. Berou hoblíky do ruky a z exotického zboží vyrábějí luxusní nábytek.
Bytelný produkt si oblíbí i v Paříží, a tak se tamním truhlářům přezdívá ébénistes.
Řada šlechticů si nechává vyrobit ebenové hrnky v domnění, že dřevo je odolné vůči jedům. To však není jediné využití, vzácnou dřevinu najdeme v rukojetích samurajských mečů či zdobí hudební nástroje jako housle, hoboj či mandolína.
Nesmíme opomenout ani šachisty. Nejluxusnější černé figurky mají svůj původ právě v ebenu, zatímco bílé protějšky se vyrábějí z cenné slonoviny. Zkrátka nepřijdou ani hráči kulečníku, eben se totiž skvěle hodí na tága.
Do vězení se sekyrou
Tomelům trvá cesta ke ztepilému vzrůstu i více než sto let, a tak se objevují podvodníci, kteří enormní zájem o tento luxus vyvažují hruškovým či jabloňovým dřevem, natřeným cínovou solí. Jednotlivé druhy se od sebe liší různými odstíny dřeva.
Nejrozšířenějším je kamerunský eben, který má často černou barvu.
Nejvzácnější je zase cejlonský eben, který disponuje tmavě hnědou barvou a nábytek z něj má většina evropských panovnických rodin. Cenovka za pouhý kilogram tohoto ebenu se může vyšplhat na 10 000 amerických dolarů (zhruba 220 000 Kč).
Nyní už ho ale neseženete. Kvůli neurvalému chování vůči tomelům postaví Srí Lanka jejich kácení a prodej mimo zákon. Těžaři dokonce mohou skončit za mřížemi.