Cizinci, kteří se rozhodli pobývat v České republice, mnohdy netuší, že v případě pobytu nad 90 dní musí, musí mít dle podmínek zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, sjednáno zdravotní pojištění.
Pokud splňují podmínky pro účast na veřejném zdravotním pojištění, mohou se pojistit u některé ze zdravotních pojišťoven. V opačném případě jim zbývá komerční pojištění.
Podle statistik si přesto mnozí cizí státní příslušníci s legislativou hlavou nelámou a dluží nemocnicím nemalé částky.
Z dat zveřejněných Ústavem zdravotnických informací vyplynulo, že v roce 2017 činily náklady na lékařskou péči o cizince téměř miliardu korun (vice zde).
Zhruba 30 milionů však zůstali osoby cizí národnosti nemocnicím dlužné, protože neměly pojištění cizinců, a to buďto vůbec nebo s adekvátním krytím.
Nezaplacená zdravotní péče je v Česku dlouhodobým problémem a pravděpodobně ji zcela nevyřeší zpřísnění legislativy.
Aktuálně žije v České republice přes 570 tisíc cizinců (dle MV k 30.4. 2019).
Nejčastější národností jsou lidé z Ukrajiny (134 889), následují Slováci (117 315) a Vietnamci (61 131).
Podle Lukáše Wimmera z neziskové organizace Centrum pro integraci cizinců využívají cizinci zdravotní péči jen omezeně, protože se bojí, že pojistka nepokryje veškeré výlohy.
Třicet procent hradí využitou zdravotní péči z komerčního pojištění, šedesát procent v hotovosti a zbylá desetina poskytovatelům péče dluží.
Dluhy evidují především nemocnice, které je musí složitě vymáhat. Některé se snaží problémům předcházet požadavkem na zálohu před provedením úkonu.
Přesto je celková dlužná částka enormní a jen nemocnice v Motole dlouhodobě eviduje chybějících 40 milionů korun. Důvodem, proč ministerstvo zdravotnictví momentálně nechce přistoupit na zpřístupnění veřejného zdravotního pojištění všem cizincům bez výjimky, je strach před zneužíváním systému. Podle Wimmera by taková změna naopak prospěla oběma stranám.
Potřebují zdravotní pojištění cizinců také občané EU?
Občané Evropské unie jsou povinnosti sjednání pojištění cizinců zproštění, protože disponují Evropským průkazem zdravotního pojištění.
Přesto je pro ně vhodné, protože mají nárok pouze na základní zdravotní ošetření v akutních případech, a to pouze ve státních zařízeních. V případě krátkodobého pobytu v ČR se samozřejmě nabízí jiné řešení – sjednání cestovního pojištění ve své mateřské zemi.
V rámci tohoto produktu si mohou navíc pojistit cestovní zavazadla před ztrátou či krádeží nebo se připojistit na adrenalinové/extrémní sporty.
Zdroj obrázku: Jirsak / Shutterstock.com