Mají roztomilé obličeje, hebká tělíčka a milují je děti i dospělí. Bez plyšáků se zkrátka neobejde žádné hračkářství ani dětský pokoj! Jejich předchůdce spatří světlo světa víceméně náhodou.
V roce 1877 si tělesně postižená německá švadlena Margarete Steiffová (1847–1909) rozhodne založit vlastní firmu a jedním z jejích prvních výrobků je plstěný jehelníček ve tvaru slona, vycpaný ovčí vlnou.
Ale původně praktická pomůcka nesmírně zaujme hlavně děti, které si ji od svých maminek půjčují na hraní.
Ze dvora na světovou výstavu
Margarete nakonec prodá okolo 5 000 slonů a začne navrhovat a vyrábět i další zvířata. V roce 1892 vydá první katalog, kde nabízí opice, osly, koně, velbloudy, myši, psy, zajíce anebo třeba i žirafy.
V té samé době se na druhé straně oceánu stane hvězdou mourovatá kočka jménem Caesar Grimalkin z Ithaky v americkém státě New York. Její majitelé podle tohoto živého vzoru nechají vyrobit návrh a prodají ho na konci roku 1892 výrobci hraček.
Ten kočku z mušelínu nazve Ithaca Kitty. Hned v následující sezóně najde nové majitele 200 000 kusů a hračka se tehdy objeví i na světové výstavě v Chicagu.
Úspěch vede k výrobě a prodeji dalších „vycpaných“ zvířat, ale kočce už její prvenství a zásluhy nikdo nevezme.
Stane se známou také pro svůj opravdu realistický vzhled, a tak si s ní děti nejenže hrají, ale farmáři ji používají k plašení ptáků a policejní stanice v newyorském Central Parku s ní straší myši!
Prezidentův plyšák
Když se řekne „plyšák“, řadě lidí se okamžitě vybaví medvídek. Není se čemu divit, je to zkrátka klasika! V angličtině zní jeho označení teddy bear a toto jméno získává po americkém prezidentovi.
Theodore Roosevelt (1858–1919) totiž jednou na lovu ne a ne skolit medvěda, zatímco jiní lovci už se chlubí trofejí. A tak se mu ostatní snaží pomoci a přivážou ke stromu vyčerpané a vyděšené medvídě, aby to prezident měl jednodušší.
Ten ale bezbranné mládě odmítne usmrtit.
Tato historka se objeví v roce 1902 také na stránkách novin. Americký výrobce hraček Morris Mitchom (1870–1938) se jí inspiruje, vytvoří prototyp látkového medvídka a vyžádá si Rooseveltovo svolení k tomu, aby hračku mohl pojmenovat zdrobnělinou jeho jména (Teddy).
První muž USA souhlasí a zanedlouho se zákazníci o tyto medvídky doslova perou. V té době nezávisle na americkém trhu s úspěchem nabízí medvídky také společnost Steiff.