Plovoucí chrám vědy. Tak by se dal stručně popsat projekt, který má podobu luxusní jachty, co má místo bazénů a kurtů laboratoře a cílem její plavby po světových oceánech je záchrana planety.
Earth 300 je ambiciózní projekt, který jakoby vypadl z hlavy Julese Vernea (1828–1905), kdyby žil dnes, nebo Tonyho Starka, hrdiny z Ironmana, kdyby opravdu žil.
Ovšem podnikatel Aaron Olivera, který za projektem stojí, si se jmenovanými příliš nezadá. Sám je totiž tajemný jako hrad v Karpatech. Nenajdete ho na Instagramu, na Twitteru, ani na Wikipedii.
Všechny informace, které o něm internet vyplivne, jsou tak povšechné, že vlastně neříkají vůbec nic. On sám říká: „Chci postavit objekt, který bude úctyhodný a probudí u veřejnosti skutečný zájem o změnu klimatu.“
Upoutat a chytit za srdce
To, o čem mluví, je komplex laboratoří v podobě luxusní jachty, kterou hrdě popisuje jako olympijskou pochodeň globální vědy.
Na palubě hodlá spojit tým vědců různých oborů ve stylu Avengers, aby spolupracovali na nových řešeních krizových klimatických problémů s pomocí nejmodernějších technologií, které jsou k dispozici.
Návrh v mnoha ohledech revoluční lodi je dílem architektů ze studia Iddes Yacht. Zatím je zřejmě nejznámějším jejich projektem jachta pro dubajského šejcha Muhammada bin Rašíd Al-Maktúma (*1949).
Ráj pro 160 vědců
Jachta má být 300 metrů dlouhá, 45 metrů široká a 60 metrů vysoká, tedy větší než Titanic. Bude tu 22 supermoderních laboratoří, kde bude moci na svých projektech pracovat 160 vědců, za pomoci 20 rezidentních odborníků.
Nebude chybět místo pro 40 VIP hostů a také pro 20 vybraných studentů. O všechny se bude starat 160 členů posádky a pro všechny je přitom zajištěn ten nejvyšší možný luxus.
Plovoucí kvantový počítač
Loď na sobě bude mít přes milion senzorů, takže je v podstatě projektována jako obří plovoucí počítač.
Laboratoře budou vybaveny nejmodernější robotickou technikou a jako první na moři také kvantovým počítačem s nevyspělejší umělou inteligencí, která bude zpracovávat data v reálném čase a sama se učit a zdokonalovat.
Součástí vybavení bude několik miniponorek a podmořských dronů pro výzkum v hlubinách a také heliport pro vrtulníky a drony k leteckému průzkumu.
„Earth 300 plánujeme jako open-source, takže její informace budou moci sdílet i další vědci zabývající se klimatem,“ tvrdí Olivera. Revolučním bude také jaderný pohon s nulovými emisemi, který bude zajišťovat palubní reaktor na roztavenou sůl.
Říká se mu Molten Salt Reactor a vychází z technologie společností jaderných inovací TerraPower, kterou založil Bill Gates (*1955).
Lístek za 65 milionů
Žádná z použitých technologií samozřejmě není levná.
Podle odhadů bude stavba lodi stát sumu odpovídající přibližně 15 miliardám korun. Na financování se podílí řada soukromých investorů a část nákladů se má vrátit prodejem VIP palubních lístků pro bohaté turisty.
Cena pro desetidenní plavbu má být kolem 65 milionů korun a ti první by podle námořního architekta Ivána Salase Jeffersona mohli vyplout v roce 2025, kdy má být Earth 300 spuštěna na vodu.