Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné.
Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?
Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. Zmínky o ní najdeme v Bibli, v antických textech i nejrůznějších kulturách po celém světě. V minulosti byla glosolálie často vnímána jako božský dar či projev duchovního propojení.
Dnes se na glosolálii díváme většinou z vědeckého hlediska. Vědci zkoumají neurologické a psychologické aspekty tohoto záhadného fenoménu ve snaze pochopit jeho mechanismy. Existuje několik teorií, které se pokoušejí vysvětlit, jak vlastně glosolálie funguje.
Někteří vědci se kupříkladu domnívají, že v případě glosolálie se jedná o aktivaci tzv. „neaktivních“ oblastí mozku, které umožňují generování nových zvuků a slov. Jiní vědci zase vidí glosolálii jako formu sebevyjádření v transu.
Pohled do historie
Tento záhadný jev se v různých podobách skutečně vyskytuje v celé řadě kultur celého světa již dávno před naším letopočtem, od starověkého Egypta až po dionýský kult. V křesťanství se pak rozšiřuje zejména v minulém století v letničním a charizmatickém hnutí.
Jejich členové jsou přesvědčeni, že se jedná o projevy Ducha svatého, který prostupuje tělo i duši a prostřednictvím zdánlivě nesrozumitelných zvuků komunikuje s okolím.
Tento fenomén lze však zaznamenat rovněž i v dnešní době, kupříkladu v rámci šamanismu nebo během komunikace se zemřelými prostřednictvím médií.
Interpretace glosolálie
Interpretace glosolálie je složitá a vždy závisí na individuálním vnímání. Někteří pevně věří, že jde o sdělení z duchovní říše, zatímco jiní ji vnímají jako formu sebevyjádření nebo psychologický fenomén. Vědci provádí celou řadu studií na toto téma.
Kupříkladu studie z roku 2006 publikovaná v časopise „Brain and Language“ (Mozek a jazyk – pozn. redakce) prý skutečně zjišťuje, že lidé, kteří mluví v glosolálii, aktivují jiné oblasti mozku než ti, kteří mluví ve známém jazyce.
Další studie z roku 2010 pak zkoumá glosolálii vzhledem ke změněnému stavu vědomí. Některé výzkumy zase naznačují, že lidé, kteří praktikují „mluvení jazyky“, jen výjimečně trpí nějakými duševními problémy.
Změněné stavy vědomí?
Podle některých odborníků z oboru psychologie glosolálie údajně připomíná určitý druh hypnózy.
Ostatně samotní stoupenci již zmiňovaného letničního hnutí sami připouštějí, že než je prostoupí Duch svatý a začnou nesrozumitelně hovořit, nachází se prý jejich mysl ve stavu podobném extázi či transu.
Typické také je, že glosolalisté, žijící v určité oblasti, mají tendenci užívat velmi podobné výrazové prostředky. Jedná se tedy skutečně o projev změněného stavu mysli, nebo jen o naučený způsob náboženského projevu?
Nejasnosti zůstávají…
Mluvení jazyky vnímají někteří jako požehnání a jiní naopak zase jako důkaz posedlosti. Existuje však prý také možnost, že toto skutečně záhadné mysterium je pouze projevem samotného transu, podobající se neurčitým zvukům vydávaným hluboce spícím člověkem.
Může tedy snad být tento zvláštní jev jen určitým projevem základních duševních pochodů, hluboce zakořeněných v našich genech? Všechny tyto otázky ukazují, že přes veškerý výzkum zůstává glosolálie i nadále nejasným, fascinujícím fenoménem.
Může nakonec přece jenom jít o dar od boha nebo o jakousi superschopnost ukrytou v každém z nás?