Když si navzájem před spaním popřejeme krásné sny, není to prázdná fráze. Hezké sny totiž dokážou uvolnit, potěšit a přinést dobrou náladu i po probuzení. Ale co když jsou naopak plné děsivých scén nebo hrozivých monster? Existují prý způsoby, jak se před noční můrou bránit!
Jeden z pomocníků pochází od Indiánů ze Severní Ameriky. Jde o ochranný předmět, který má mít moc zachytit zlé síly, které by mohly spáče během noci napadnout. Známe ho pod názvem lapač snů.
Každá jeho část má přitom svůj význam. Dřevěný kruh, vyrobený z vrbového dřeva, představuje koloběh života a má schopnost zadržovat negativní energie. Zdůrazňuje také sílu Slunce a Měsíce, putujících každý den po obloze.
Sny zachycené i propuštěné
Kruh je vyplněn napodobeninou pavoučí sítě. Indiáni používali jemnou přízi anebo kopřivová vlákna. Do ní se podle legend během noci zamotají zlé sny i temné síly a zahynou s prvními slunečními paprsky. Velký korálek uprostřed symbolizuje pavouka, který pavučinu utkal.
Peříčka, visící směrem dolů z dřevěného kruhu, jsou měkkým žebříkem, po kterém sklouznou dobré sny a energie přímo ke spícímu člověku. Originální indiánský lapač snů je vyroben zásadně z přírodních materiálů.
Moderní pojetí to již nedodržují a navíc přidávají další ozdobné prvky, které ale předpokládaný ochranný účinek nijak nezesilují.
Vymyslí ho šamani
Indiánské kmeny jsou odpradávna spjaty s tajemnem a s duchy předků. Jejich šamani mají neuvěřitelné vědomosti, ať už se týkají přírodní léčby, předpovídání budoucnosti anebo magie.
Bývají považováni za prostředníky mezi světem lidí a bohů, případně duchů, a tak vznik lapače je připisován právě jim.
I když bývá tento ochranný předmět v současnosti spojován se všemi Indiány, za jeho první tvůrce bývají považováni členové kmene Ojibwe. Teprve později je přijat i jinými kmeny díky obchodu a sňatkům. Původně je určen jako ochrana dětí, posléze ho přijmou také dospělí.
Kousky z tržnice nefungují
Dávná legenda tvrdí, že o lidi kmene Ojibwe se stará pavoučí žena jménem Asibikaashi. Protože se však rozšíří do všech koutů Severní Ameriky, stane se pro ni obtížné ochránit všechny děti.
Musí ji zastoupit jejich matky a babičky a vyrábět kouzelné sítě z vrbové obruče a rostlinných vláken. Originální lapače snů jsou zasvěcovány a „očarovávány“.
Tím mají získat svou energii a sílu. Masová výroba však odsune tradiční materiály na vedlejší kolej. Místo vláken kopřivy se užívají syntetická vlákna, namísto vrbového dřeva plast a umělé peří i korálky.
Většina nabízených lapačů pochází z asijských manufaktur. Kdo věří v sílu těchto předmětů, může si je nechat vyrobit na zakázku u ověřeného výrobce anebo se spolehnout na vlastní síly.
Na internetu je možné zakoupit také výrobky skutečných Indiánů z amerických a kanadských rezervací. Součástí zásilky jsou i dokumenty osvědčující příslušnost výrobce ke konkrétnímu kmeni. Záruka na zajištění spokojeného spánku však přiložena není…