Co by byl dnes svět bez internetu? Internet změnil mnoho a jeho příchod lze přirovnat k revoluci. Online space je místo plné zajímavostí, informací a pro mnohé i sounáležitosti.
Samozřejmě, že neexistuje žádná entita, která má jen kladné vlastnosti a tak je tomu iu internetu.
Dnes se podíváme na několik odvětví bez kterých by byl internet lepším místem, ale i na alternativní realitu, která se mohla stát kdyby si Tim Berners-Lee šel dát patentovat internetové odkazy.
Facebook a jemu podobní
Mnozí si ještě pamatují začátky této sociální sítě a tu zvláštní naivitu kolem sdílení osobních věcí života s okruhem známých. Myšlenka i provedení byly v začátcích opravdu super a jediné co nás trápilo byl fakt, že lidé sdílejí více než by bylo zapotřebí.
Takže jsme byli svědky statusů jako „celé špatně“, „dnes jsem se špatně vyspal“ a podobně.
Přesto si dovolím tvrdit, že v Facebook ve své původní verzi by přes byl odebrán. To co se z něho stalo v současnosti je bohužel na míle vzdálené od původní myšlenky.
Něco pro dospělé
Ano, řeč je o basic instinktu. Lee opakovaně vyslovil pohoršení nad množstvím explicitního obsahu a není pochyb, že v případě jeho patentu by dnes nic takového nepovolil.
A to jsme se ještě nedostali z šedé zóny do té nepřijatelné jako například zneužívání dětí či násilí.
Gaming a gambling
Dnešní děti sedí hledí do mobile celé hodiny.
Silně zaostávají v sociálních či pohybových dovednostech a už jen málokomu nedocvaklo, že nástrahy her na internetu jsou větší, než se může na první pohled jevit.
Virtuální zlato, střelivo či domy stojí strašně moc, ale když člověk propadne gamblingu, tak se může těšit na jiné částky.
Pastí přitom bývají naoko nevinné promo akce při kterých je gambling operátor ztrátový.
Již brzy z této generace gejmerů vyrostou dospělí lidé a my na vlastní kůži zjistíme, zda jsme nevychovali generaci neschopných lůzrů.
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Alternativní realita
Robert Elliot Kahn a Vinton Cerf jsou díky vynálezu komunikačních protokolů TCP/IP považováni za otce internetu. Za tento vynález obdrželi oba v roce 2004 Turingovu cenu.
Důležitější osobností ve vývoji internetu je ovšem podle všeho Tim Berners-Lee, který v roce 1989 během svého působení v CERNu přišel s konceptem https. Jeho práce si 18 měsíců nikdo nevšímal a tak si ničeho ze svých konceptů nedal patentovat.
Pokud by tak učinil, byl by z něj dnes nejbohatší muž na světě, ale to by nebyl jediný důsledek.
Internet by dnes vypadal úplně jinak. Pokud by byl Tim Berners-Lee majitel patentu na internet, on by byl s největší pravděpodobností ten, kdo by rozhodoval o tom, jaká kategorie stránek by existovala a jaké ne.
Opakovaně se vyjádřil, že ho netěší, jak dnešní internet vypadá, takže předpokladem je, že kromě vzdělání a práce bychom tam našli zprávy a možná trochu zábavy.
Jinak řečeno, internet by byl místem se silným fokusem na pozitiva a silnou snahou odstranit problematické oblasti.
V dnešní době internetu kraluje obsah pro dospělé.
Na dalších místech se umístili jiné kratochvíle než klasický gaming, sociální sítě a samozřejmě gambling.
Ale ruku na srdce. Kdyby ses měl rozhodnout mezi dietní verzí vzdělávacího internetu a tím co máme dnes. Co by to bylo?