„Zatím čekám marně, tak si myslím, že budu nejpozději ve čtyři hodiny doma. K večeři si uděláme něco dobrého, nejspíš budu grilovat steaky,“ volá mrzutý Jimmy Hoffa své manželce z telefonního automatu před restaurací. Je to jejich poslední rozhovor.
Během pár hodin tento odborový předák zmizí, jako by se propadl do země.
James Hoffa (1913–?1975) je během života známý jako samolibý manažer s ostrými lokty, který si nebere servítky a má kontakty na různých důležitých místech, včetně vlády a mafie.
Budoucí mocný odborový šéf přitom od 14 let pracuje a vyzkouší si dřinu i nespravedlnost ze strany zaměstnavatelů.
Už jako teenager organizuje kolegy v obchodě s potravinami, aby se bránili podobnému zacházení.
V roce 1957 se stane prezidentem odborového svazu s názvem International Brotherhood of Teamsters, který v té době představuje okolo milionu řidičů nákladních vozidel a skladníků.
Členové odborů v něm vidí novodobého Robina Hooda a zastánce práv řadových pracujících.
Volný pád
Během této doby se zaplete s mafií. Za pomoci důchodového fondu členů odborů poskytuje finance na projekty kontrolované organizovaným zločinem. Na řadu přijde i korupce, protože odbory potřebují získat smlouvy na stavební, nákladní a přepravní služby.
Také je třeba zajistit správný výsledek voleb, aby klíčové politické pozice obsadili lidé, vstřícní vůči odborům a přátelští k členům mafie. V roce 1964 ale spadne klec a Hoffa je odsouzený na 13 let do vězení za zpronevěru, úplatky, podvody a vydírání.
Odtud však díky podmínce, udělené během úřadování prezidenta Richarda Nixona (1913–1994), odejde už po 5 letech. Zatímco je ve vězení, v čele Teamsters se ocitne Frank Fitzsimmons (1908–1981).
Původně má být jen loutkou, přes kterou bude Hoffa odborový svaz dále řídit z vězení. Nový lídr se ale vymaní z jeho vlivu, začne svou vlastní kariéru a stejně jako jeho předchůdce naváže dobré styky s organizovaným zločinem.
Záhadná schůzka
Po propuštění z vězení se někdejší odborový šéf snaží vší silou získat zpět své místo, ale nepomohou ani soudy, ani stížnosti na všechny strany. Obrací se o pomoc k některým z mocných mafiánů, ale ti ho odmítnou.
Podle historiků mají už v té době dobře rozjetou spolupráci s Fitzsimmonsem a nehodlají na tom nic měnit. Problém ale je, že Hoffa toho ví o zapojení mafie do odborů hodně, a to se nelíbí mafiánským bossům.
Nejraději by ho viděli mrtvého…věci pak naberou rychlý spád. Jimmy Hoffa se 30. července 1975 vydá na odpolední schůzku se dvěma významnými mafiány do restaurace Machus Red Fox poblíž předměstí Bloomfield Township u Detroitu. Právě tam ho lidé vidí naposledy.
Následujícího dne je označen za pohřešovaného. O sedm let později, v roce 1982, je po marném pátrání prohlášen za mrtvého.
K vraždě se přizná gangster a odborový předák Frank Sheeran (1920–2003), který se svěří americkéu spisovateli Charlesovi Brandtovi.
Na základě jeho knihy vnikne film Irčan (2019). Historikové jsou ale přesvědčeni, že Sheeranovo přiznání je jen vylhaná story. Není totiž jediný, který se k této vraždě přizná.