Pokud nevíte, co si máte pod pojmem kimčchi (psáno též kimči) představit, pak je to pikantní korejská příloha, vyrobená z fermentované zeleniny, tedy takové, která prošla procesem kvašení a to ji obohatilo o řadu zdraví prospěšných látek.
U kimčchi jsou hlavními složkami pekingské zelí a bílá ředkev. Jedinečnou a nezaměnitelnou chuť mu dodává pasta z chilli, česneku, zázvoru a rozpoznatelná je také rybí omáčka.
Existuje více než 100 různých druhů tohoto vynikajícího pokrmu, každý region má obvykle svou vlastní recepturu. Totéž se týká i rodin, kde se recept na kimčchi předává z generace na generaci.
Zatímco tradiční druhy kimčchi se jí po celý rok, některé jiné jsou závislé na sezónních druzích zeleniny a určité typy jsou dokonce určeny jen pro zvláštní příležitosti.
V dalších najdete zelené listy a stonky korejské hořčice, okurku, tuřín, pórek, mrkev nebo česnek a jiné druhy zeleniny. Každý druh kimčchi má tak jinou chuť a také často i rozdílnou dobu fermentace.
Ta se pohybuje od několika dnů po měsíce, a když je hotovo, nádoba se musí držet při stabilně nízké teplota (například se zakope do země), aby se kimčchi nezkazilo.
Bomba plná živin
Historie kimčchi je dlouhá okolo 3000 let. Zpočátku v ní hraje hlavní roli čerstvá zelenina a sůl. Další, dnes známé ingredience se přidávají postupně.
Například chilli, bez kterého bychom si dnešní kimčchi nedovedli představit, znají Korejci až od 17. století. Podobné je to i s pekingským zelím. Podle výzkumů dnes známé recepty vzniknou až v 19. století. Kimčchi má obrovský přínos pro lidské zdraví.
Je plné probiotik, která pomáhají udržet střeva v dobré kondici. Kromě různých vitamínů obsahuje i látku cholin, která se podílí na správném fungování nervového systému, jater a metabolismu.
Studie navíc zjistí, že kimčchi obsahuje také některé biochemikálie, které pomáhají organismu zbavit se těžkých kovů a mohou se také podílet na prevenci rakoviny žaludku a trávicího traktu.
Řekni kimčchi…
Kimčchi se obvykle podává se všemi slanými jídly, a tak si na něm Korejci pochutnávají prakticky po celý den. Nejedí ho jen sólo nebo jako přílohu, ale také jako součást mnoha pokrmů, třeba polévek, palačinek nebo smažené rýže.
Výroba této zdravé lahůdky je společenskou událostí a významnou tradicí, které se účastní nejen široké příbuzenstvo, ale často také sousedé. Proces má název kimjang a je zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO v obou verzích: jihokorejské i severokorejské.
Kimjang se odehrává na přelomu listopadu a prosince a bývá doprovázen různými festivaly a dalšími akcemi. Mimochodem, víte, že Korejci místo slova „sýr“ říkají při fotografování „kimčchi“.