V přírodě se vyskytují fascinující místa, kde se vám zatají dech. Bez nadsázky to platí i o borovicovém háji na severozápadě Polska, kde si budete připadat jako na jiné planetě. Některé zdejší stromy mají totiž dost bizarní tvar kmene!
Začarovaný les z pohádky připomíná háj nedaleko polského města Gryfino u obce Nowe Czarnowo. Kmeny zdejších stromů jsou podivně pokroucené a nikdo zatím nepřišel na to, proč tomu tak je.
Háj si vysloužil název Křivý les (Krzywy Las) a láká pozornost běžných turistů i milovníků záhad.
Mnoho možností, žádné řešení
Předpokládá se, že výsadba borovic proběhla okolo roku 1930. Dnes kmeny asi stovky stromů připomínají písmeno „J“. Anebo obrácený otazník. Což by sedělo, protože tímto znaménkem by se dal nejlépe charakterizovat tento les.
Po celá desetiletí se lidé totiž snaží přijít na to, jaká neznámá síla způsobila neobyčejný tvar kmenů některých zdejších stromů. K tomu došlo, když byly borovice staré zhruba 7 až 10 let. Hypotéz je několik, každá však má svá úskalí.
Někteří badatelé si myslí, že může jít o dílo přírody. Mladé stromy mohl během zimy pokrýt sníh a jeho váha ohýbala mladé kmeny k zemi několik let za sebou.
Protože však okolo ohnutých stromů rostou jiné, zcela rovné, musely by ty zahnuté být slabší než ostatní. Jiná legenda tvrdí, že lesem během 2. světové války projely německé tanky, které mladý porost poškodily.
Ten se už nikdy nevzpamatoval a začal na mnoha místech růst nakřivo. Těžko však lze věřit tomu, že by mnohatunové kolosy útlé kmínky nepolámaly nebo zcela nerozdrtily. Hovoří se také o zvláštním magnetickém poli, které mohlo mít na borovice tento efekt.
Pokud by však bylo tak silné, jistě by se projevilo rovněž jinými způsoby a zdejší obyvatelé by ho zaznamenali. A ano, jako vždy, když jde o záhadu, nad kterou zůstává rozum stát, samozřejmě existují také různé teorie o mimozemšťanech!
Proč si neusnadnit práci?
Za nejvíce pravděpodobné vysvětlení je však považována vědomá práce pěstitelů stromů. Ti tenkrát zřejmě ohýbají mladé stromky proto, aby bylo možné je využívat jako vhodný materiál například pro výrobu nábytku, lodí anebo třeba saní.
Ze stromů, které takto rostou přirozeně, je získáván silnější a odolnější materiál, než ze dřeva uměle ohýbaného.
Tuto hypotézu podporuje i literatura, ve které se lze dočíst, že na severu Evropy se podobným způsobem upravovaly duby, které pak sloužily pro zpevnění trupů plavidel. Jak to doopravdy bylo, už však zřejmě navždy zůstane tajemstvím.
Pamětníci, kteří by mohli záhadu objasnit, se zatím neobjevili. Opar tajemství, který obestírá toto podivné místo, z něj však dělá oblíbenou turistickou atrakci.