Tažné zařízení za auto je mezi motoristy oblíbeným doplňkem, se kterým se jim značně navyšují možnosti. S „koulí“ za autem mohou najednou stěhovat i předměty typu praček, lednic či nábytku, anebo si pořídit obytný přívěs a začít cestovat.
Instalace a používání tažného zařízení je ale spojeno s určitými pravidly, která je nutno dodržovat. Předtím, než se proto vrhnete na výběr konkrétního tažného zařízení, je potřeba se s těmito pravidly seznámit. Co vás tedy při používání „koule“ čeká a nemine?
Tažné zařízení a „papírování“
S tažným zařízením je to v tomto ohledu jednoduché: vždy musí být zapsáno v technickém průkazu. Z toho plyne, že pokud se rozhodnete pro jeho koupi a následnou montáž, musíte jej nechat do technického průkazu zapsat.
Pro tento účel budete potřebovat několik dokumentů. Samozřejmě, že na úřad si budete muset přinést i průkaz totožnosti i velký a malý technický průkaz, zvláštní pozornost ale věnujte dalším dvěma dokumentům.
Prvním z nich je osvědčení, že montované tažné zařízení odpovídá české homologaci dle normy 94/20/ES EHK 55. Tento dokument poskytuje výrobce v podobě typového listu a dostanete jej při koupi zařízení.
Druhým potřebným dokumentem je potom je potvrzení o odborné montáži. To majiteli auta vydá servis, který má status „pověřeného montážního pracoviště“.
Najít si je můžete např. na webu Ministerstva dopravy.
V tomto servisu je třeba si nechat montáž provést, anebo zkontrolovat. Bez potvrzení nelze zápis tažného zařízení do technického průkazu provést.
Z výše uvedeného popisu je zřejmé, že ve chvíli, kdy si necháte tažné zařízení namontovat, byste s ním ještě neměli jezdit a nejprve se vydat na dopravní inspektorát (pěšky nebo hromadnou dopravou).
V opačném případě totiž můžete mít problém při zastavení policejní hlídkou, anebo ve chvíli, kdy tažným zařízením způsobíte jinému vozu poškození. V takovém případě může pojišťovna odmítnout škodu zaplatit.
Nakonec ještě jedna rada: abyste měli jistotu toho, že zařízení bude skutečně splňovat všechny požadavky, nakupujte u zkušených prodejců.
Dobrým příkladem je např. Rameder, který lze z tohoto pohledu jen doporučit.
Bát se samozřejmě nemusíte ani u velkých a prověřených e-shopů typu Mall.cz.
Ježdění s tažným zařízením
O tom, jaké povinnosti (pokud vůbec nějaké) na vás čekají při ježdění s tažným zařízením, rozhoduje typ montáže. Ta může být pevná, odnímatelná, anebo sklopná. V prvním případě to budete mít jednoduché.
Pevná montáž na vás žádné povinnosti nenakládá, pouze se budete muset mít na pozoru při couvání a parkování.
Jiná situace nastává ve chvíli, kdy je vaše tažné zařízení odnímatelné nebo sklopné. V takovém případě má řidič povinnost odmontovat zařízení pokaždé, když jej nepoužívá. To samé platí potom pro sklopná zařízení.
Fakt, že existuje povinnost odmontovat odnímatelnou „kouli“ vždy, když není používána, může být i parametrem, podle kterého se člověk bude rozhodovat při výběru konkrétního modelu.
Je ale třeba si uvědomit, že o pevnou kouli sice nemusíte starat, ale pokud jí používáte pouze sporadicky, je opravdu lepší, když budete mít odnímatelnou.
Zdroj obrázku: ilmarinfoto / Shutterstock.com