Když je to na zemi, je to studené a šedé. Když to vyletí, je to horké a červené. Co je to? Zákeřný zabiják, potichu čekající pod povrchem, s úmyslem napáchat co největší škodu. Každých 20 minut kvůli němu přijde někdo o nohu. Nebo o život.
Původně zbabělá forma boje chytá za 2. světové války druhý dech, jejíž následky si s sebou neseme dodnes.
Miny berou končetiny, naděje i sny. Ne nadarmo jsou považovány za jednu z nejdokonalejších a nejúčinnějších zbraní, jaké byly kdy vymyšleny. Umí totiž vyčkávat.
Vyrobeno v Číně
Myšlenka na první miny se zrodí v hlavě Číňanům ve 13. století během bitvy s Mongoly. Jejím původním úkolem ale není protivníka sprovodit ze světa, nýbrž ho pouze zmrzačit. Čím víc vojáků bude mimo službu, tím lépe.
Vždy je totiž potřeba dalších rukou a nohou, které zraněného odklidí někam do bezpečí a zajistí mu pomoc. Je to zbabělá forma boje, k jejímu užití se v minulosti přistupuje jen zřídka. Války jsou přece hlavně o bojích a ne o vítězstvích „zadarmo“. A každý správný bojovník si musí jednou ušpinit ruce.
Zabijákův mechanismus
Na jakém principu zprvu nevinně vyhlížející výmysl vlastně funguje? Všechno je to jen o tlaku. Jakmile člověk na minu stoupne, aktivuje roznětku, která následně exploduje.
Vnitřek je totiž mimo jiné naplněn pořádnou dávkou TNT. Celý proces je pak už jen otázkou několika málo milisekund. Největší uplatnění nachází během 2. světové války. V té době je totiž jejich výroba velmi levná a zároveň snadná. Ideální možná kombinace.
Zato jejich deaktivace, to je úkol pro zkušené a pořádně vybavené pyrotechniky. Bez speciálního obleku se s nestabilní výbušninou manipulovat nedá. A i tak je to úkol pro odvážlivce s pevnými nervy.
Tady operuje Merry!
Velké nebezpečí představují zejména po skončení válečných konfliktů. Nevybuchlé kousky spí pohřbené v hlíně, kde vlastně jen vyčkávají na nešťastný krok.
Mezi roky 1979–2017 je jen v Kambodži evidováno celkem 64 000 zranění, z toho 20 000 úmrtí, s čímž se místní rozhodnou jednou provždy skoncovat. Vycvičí si totiž na jejich vyhledávání africké krysy obrovské!
Jednu z nich pojmenují Merry, která spolu se svými „kamarádkami“ dokáže vycítit TNT. K pokusu jsou nejprve všichni skeptičtí, dokud se malí hlodavci neprokážou jako účinní hledači.
„Lidé říkali, že je to nesmysl, ale když jsme začali čistit Mosambik, přesvědčili se, jak je to úžasné. Krysy nepřehlédnou jedinou minu,“ nechává se slyšet Vendeline Shirima, mezinárodní dohlížitel vyhledávacích krys APOPO z Tanzanie.
Co se zbytky?
Dlouhodobá kritika jejich používání vyústí až v sepsání tzv. Ottawské smlouvy, která vstupuje v platnost roku 1999 a upozorňuje především na tragické následky pro civilní obyvatelstvo.
Podepíše ji zhruba 162 států, přičemž za dobu její platnosti se podaří zlikvidovat přes 45 milionů naskladněných kusů. Odmítne například Rusko, USA nebo Čína.
Své zastoupení nachází i v Úmluvě o některých konvenčních zbraních z roku 1983. Proti užití min ostře vystupuje i princezna Diana (1961–1997).
(Zdroj: Pinterest.com, Wikipedia.org)