Máte rádi žebříčky ve stylu 5 nej…? Pokud jste narazili na seznam nejdražších jachet světa, na první příčce obvykle bezkonkurenčně trůní unikátní superjachta History Supreme. Média ji vychvalují již víc než desetiletí. Jde o jeden velký podvod?
Není se co divit – 30metrová, stále nepřekonaná kráska je pokrytá 10 tunami zlata a platiny. A to je jen začátek výčtu podivuhodných designérských výstřelků, které běžnému smrtelníkovi přijdou jako nápady z jiné planety. V jednom případě doslova. Na palubě plavidla totiž nechybí ani stěna z meteoritu.
Tajemný kupec z Malajsie
Celkem 100 miliard korun. Za tolik by v přepočtu z dolarů mohla být vaše. Předraženou jachtu si údajně objedná roku 2011 u známého klenotníka a návrháře Stuarta Hughese sídlícího v Liverpoolu nejmenovaný malajský miliardář.
Novináři ihned pátrají, kdo je tím tajemným kupcem. Jsou to jednoduché počty.
V Malajsii si podobný výstřelek mohou dovolit jen tři miliardáři, z toho pro dva by šlo o značné procento jejich majetku. Oním vyvoleným tedy musí být v současnosti 98letý magnát Robert Kuok (*1923). Hughes to nevyvrací a Kuok se proti tomu také nikdy nevyhraní…
Socha z kostí dinosaura
Jenže. Kuok sice žije v Deep Water Bay, luxusní rezidenční části státu Hongkong na stejnojmenném ostrově, ale na rozmarné vyhazování peněz si zrovna nepotrpí. A to přesto, že jeho čisté jmění se odhaduje na 14,5 miliardy dolarů.
O jeho soukromém životě se toho moc neví, chrání si jej, nic nekomentuje, nic nevystavuje na odiv. Vážně by koupil jachtu, jejíž cenu dotváří i diamantová láhev na alkohol nebo bizarní socha z kostí dinosaura?
1 procento, že je nepotopí
Na první pohled by na jachtě zaujalo i panoramatické nástěnné akvárium. Samozřejmě také zčásti vyrobené z odolného 24karátového zlata. To najdete také na zábradlí, kuchyňské lince, kuchyňském náčiní a dokonce i na schodech a kotvě. To další kuchyň v hlavním apartmá preferuje platinu.
Možná by vás zajímala spíš technická specifikace takového plavidla. Inu… to nás také. Marně. A co víc, tato extrémní jachta by daleko nedoplavala. Bernard Olesinski patří ke konstruktérské elitě světa jachet. Může se pochlubit víc jak 40 oceněními ze své branže.
„Vidím to tak, že takovéto plavidlo by sedělo tak nízko nad hladinou… no, vlastně by bylo už spíš pod ní. Tahle loď má maximálně jednoprocentní šanci, že by kdy mohla vyplout,“ směje se.
Jachta na vodě? Na co?
„Je to výstavní loď, bude jen v suchém doku,“ kontruje Stuart Hughes. To je ale naposledy, co cokoliv vysvětlí. Všechny další konverzace s prosbou o technické detaily či vysvětlení zkrátka ignoruje. Do věci se vkládá společnost Baia Yachts, která také staví jachty:
„Fotografie zveřejněné na Hughesových webových stránkách, které údajně zobrazují History Supreme, jsou ukradeny z našeho webu,“ tvrdí a dokládá to zcela totožnými snímky. Tedy – téměř totožnými.
Na jejich fotografiích totiž chybí „vychytávka“ v podobě do zlatých a platinových odstínů nabarveného vybavení. Už roku 2011 je tedy jasno: Jde o podvod.