Viděl ji každý, kdo si někdy pustil film od studia Metro-Goldwyn-Mayer. Koho? No přece řvoucí lví hlavu v kruhu, opentleném filmovými cívkami .
Autorem slavné znělky je jistý Howard Dietz (1896–1983), který ji ze své pozice reklamního ředitele vymyslí v roce 1916 pro společnost Goldwyn Pictures Corporation. Jak přišel zrovna na lva?
Jednoduše, prostě se podíval kolem sebe, na maskota své alma mater – Kolumbijské univerzity.
O rok později už lev jménem Slats stojí před filmovými kamerami. Přivezou ho ze zoo v Dublinu a nejprve si ho bere do parády trenér zvířat Volney Phifer.
Odvede dobrou práci, což dokládá i fakt, že při natáčení loga nejsou kameramani jištěni žádnou mříží.
Slats září i pod hlavičkou studia Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), které vznikne v roce 1924 sloučením společností Metro Pictures, Goldwyn Pictures Corporation a Louis B. Mayer Pictures.
Na rozdíl od svých pozdějších nástupců jako jediný neřve, jen se rozhlíží kolem sebe. Pod svým novým zaměstnavatelem debutuje v roce 1924 ve filmu Ten, kdo dostane facku.
Hvězda Jackie
První lev, který si může z plných plic zařvat, je ze Súdánu pocházející Jackie, který Slatse nahradí v roce 1928. Poprvé je ho možné nejen vidět, ale také slyšet (řev je pouštěn z gramofonové desky) při premiéře filmu Bílé stíny v jižních mořích (1928).
Kromě toho, že se objevuje na začátku každého filmu, účinkuje i v něm. A to poměrně často.
Je zvířecí hvězdou skoro stovky snímků, včetně těch o Tarzanovi a na samostatný film by vydal i jeho „soukromý život“. Jako zázrakem přežije několik nehod, včetně dvou vlakových srážek, potopení lodi, výbuchu ve studiu nebo zemětřesení. A také letecké nehody. A to jen chvíli předtím, než na diváky poprvé vybafne ze stříbrného plátna.
Jak je na tom lev?
Stane se to v září 1927, kdy Jackie vyráží na propagační turné pro MGM. Studio pro něj dokonce speciálně upraví letadlo. Jenže pět hodin poté, co se s obří klecí vznese do nebes a ze San Diega zamíří do New Yorku, se zřítí do arizonské pouště.
Jako zázrakem se pilotovi Martinu Jensenovi ani drahocennému nákladu nic vážnějšího nestane, a tak může Jensen vyrazit pro pomoc, zatímco Jackie se živí jeho sendviči.
Když po čtyřech dnech najde malý ranč a dostane se k telefonu, první otázka šéfů MGM zní: „Jak je na tom lev?“ Nakonec je do New Yorku převezen náklaďákem a prožité dobrodružství mu vynese přezdívku Štístko.
Animovaný Leo
Ze všech osmi lvů, kteří se do roku 2021, kdy živé zvíře nahradí počítačová animace, v logu producírují, je Jackie zdaleka nejslavnější. MGM lvy nemění chronologicky, ale střídá je ještě během jejich „aktivní služby“, často podle toho o jaký typ filmu jde.
Na barevné snímky je například expertem Tanner, debutující v roce 1934. Právě jeho řev je považován za nejděsivější. Není proto divu, že je jím „předabován“ i Tannerův nástupce George.
Po něm už přijde irský rodák Leo, zdaleka nejdéle používaný lev. Ve většině filmů od MGM se objevuje od roku 1957. Je to právě on, kdo je v roce 2021 „zanimován“.