Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.
Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, zlatě se lesknoucí štěstí.
Většina z nich se vrátí domů s prázdnou, dva muži z Cornwallu, Richard Oates (1827–1906) a John Deason (1829–1915) ale najdou to, co hledají. A navíc v rozměrech, které nejen jim vezmou dech.
Dlouho nic
Znají se od dětství. Nejprve společně dřou v cínových dolech v anglickém Cornwallu, aby se po čase opět sešli v Austrálii, kam Deason emigruje v roce 1853 a Oates ho napodobí o rok později. Tady začnou žít svůj zlatý sen jako prospektoři.
Do zbláznění kolíkují půdu, do které se pak dychtivě zakusují krumpáči. Jenže kde nic, tu nic. V roce 1862 dorazí oba do Moliagulu, jenže je to pořád stejná písnička. Ať koupou sebehlouběji, odpovědí jsou jim jen kusy zčernalé hlíny.
Kousíček pod povrchem
Oba kopáči už ztrácí naději. Ve chvíli, kdy vážně uvažují, že to zabalí, se nad nimi štěstěna přece jen slituje. Píše se 5. únor 1869 dopoledne, když oba oněmí úžasem.
Pouhé 3 centimetry pod povrchem svahu, kousek od velkého košatého stromu, vykoukne obrovský balvan, ze kterého probleskuje zlatá zář.
„Snažil jsem se ho dostat ven krumpáčem, jenže se mi zlomil v ruce,“ vzpomíná John Deason. Oběma mužům okamžitě dojde, že tohle nebude jen tak obyčejný zlatý kamínek. Z područí země se jim ho podaří dostat až s pomocí páčidla.
Je moc velký!
Tak, jak ho vytáhnou, může vážit něco kolem 110 kilogramů!..Velmi rychle ale „zhubne.“ A to poté, co ho jeho objevitelé ve své improvizované chatrči strčí do rozpáleného krbu, aby ho zbavili přebytečných kusů křemene, se kterými připutoval na místo nálezu pravděpodobně jako říční naplavenina.
Pak už zbývá jen zjistit jeho přesnou hmotnost…To se ale záhy ukáže jako problém, vzhledem k tomu, že v té době široko daleko není žádná váha, schopná zvážit takto velký nuget, a tak ho kovář Archibald Walls v nedalekém městě Dunolly musí rozbít na tři kusy.
Za rekordmana necelých 10 000 liber
Teprve potom může místní banka konstatovat, že po očistění mají dohromady 78 kilogramů. Po roztavení se váha kolosálního nálezu, pojmenovaného Welcome Stranger (Vítej cizinče), ještě o něco sníží – na 72,2 kilogramu ryzího zlata.
Dodnes jde o největší zlatý nuget, jaký byl kdy objeven. Deason a Oates za něj dostanou necelých 10 000 liber. Dnes by si přišli na daleko více, něco přes 2,3 milionu liber (přes 65 milionů Kč).