V roce 1854 pořádá americký podnikatel a cirkusový principál Phineas Taylor Barnum první oficiální soutěž pro dospělé ženy, která však vyvolá pouze vlnu protestů na základě tehdejších morálních zásad.
Úspěch mu přináší až o rok později soutěž mezi výhradně dětskými účastníky, která přiláká kolem 60 000 diváků.
Nejstarší oficiální dětskou soutěží krásy je Little Miss America, která se poprvé koná ve Spojených státech až o století později, roku 1961. Zpočátku je určena pro soutěžící ve věku 13–17 let, na čtvrtý ročník se však hlásí přes 35 000 zájemců, a tak musí být rozdělena do více kategorií.
Průběh je založen na modelu soutěže pro dospělé ženy. „Účastnice vstoupí do soutěže, ve které jsou posuzovány na základě krásy, osobnosti, nadání a celkovém postoji.
Porota každou z nich ohodnotí a ta, která obdrží nejvíce bodů v různých disciplínách, vyhrává a je korunována královnou,“ vysvětluje Sarah Banet-Weiserová (*1966), autorka knihy o soutěžích krásy. Ty se v průběhu 60. a 70. let stanou extrémně populárními.
Rodiče totiž své potomky s oblibou záměrně uvádějí do takto konkurenčního prostředí, aby dokázali, že jsou výjimeční tělem i myslí. Věří, že tak získají zkušenosti a dovednosti, které jim zajistí úspěšnou budoucnost.
Výjimečná krása něco stojí
Od té doby se dětské soutěže krásy postupně stanou velmi lukrativním odvětvím podnikání a rozšíří se do řady dalších zemí. Za každou blyštivou chvílí slávy na pódiu se však skrývají dlouhé hodiny příprav, dřiny a odříkání.
Stres spojený se soutěžením může mít i nezdravé následky. „Přehnaný zájem o vzhled v tak nízkém věku může vyústit v přesvědčení, že se všechno odvíjí od toho, jak člověk vypadá.
Mohou se vyvinou poruchy příjmu potravy či jiná psychická onemocnění,“ shodují se odborníci. A co se týče rivality, některé matky se nebojí vytáhnout i ty nejsilnější zbraně – protivníky sprostě urážejí a pomlouvají, dělají jim naschvály.
Touha po vítězství překročí všechny hranice v roce 1991, když si Texasanka Wanda Hollowayová (*1954) objedná nájemného vraha, který má za úkol zlikvidovat matku dceřiny konkurentky.
Plán jí sice nevyjde, ale následný soudní proces se stane šokující senzací 90. let.
Pohled do zákulisí
V lednu 2009 se na americké televizní obrazovky dostává kontroverzní reality show s názvem Toddlers & Tiaras (v překladu Malé královny krásy). Divákům nabízí jak pohled do zákulisí soutěží krásy, tak do hektických osobních životů účastnic.
Název sice zní nevinně, pořad se však kvůli svému obsahu setkává s velkou vlnou kritiky.
Ukazuje totiž malé dívky pod obrovským tlakem, kdy jsou nuceny do věcí, které jsou pro ně nepřirozené – epilace, bělení zubů, vycpávky či umělé opálení.
S takovým popisem by ovšem nesouhlasila dnes 13letá Isabella Barrettová (*2006), která je již ve svých šesti letech hvězdou pořadu. Díky tomu má dnes na kontě miliony dolarů, vlastní značku šperků, oblečení a kosmetiky. „Komu by se nelíbilo být milionářem?
Jsem hvězda, mám svou vlastní značku a prostě zbožňuji mít hlavní slovo,“ dodává sebevědomě.