Hlavní egyptské město je plné kontrastů. Bohatá a pestrá historie země faraonů se tu střetává s přelidněnými ulicemi, špínou, šílenými řidiči, zamořeným ovzduším a polorozpadlými chatrčemi v chudinských čtvrtích.
To se však už brzy změní. V průběhu několika příštích let má uprostřed pouště vyrůst zbrusu nová egyptská metropole. Nová Káhira má ohromovat čistotou a velkolepostí. Velkolepé jsou ostatně i celkové náklady.
Do sedmi let
Za megalomanským projektem stojí egyptská vláda, které situace v Káhiře začíná přerůstat přes hlavu. Zatímco před půl stoletím v ní žilo 3,5 milionu lidí, dnes ji i s aglomeracemi obývá 18 milionů, což z ní dělá nejlidnatější město afrického kontinentu.
Více než polovina obyvatel si navíc svá přístřeší postavila bez povolení. A má být ještě hůř. Očekává se, že do poloviny století se populace Káhiry vyšplhá až k 40 milionům.
Vedení země tak rozjelo ambiciózní plán, postavit nové hlavní město na půli cesty mezi současnou metropolí a přístavním městem Suez a zabírat území o rozloze 700 km2. Do sedmi let má na místě vyrůst oslnivá megapole pro pět až sedm milionů lidí.
Čistší a modernější. Písečné pláně zastíní obří mrakodrapy, široké bulváry, obytné čtvrti, sportoviště, mezinárodní letiště větší než londýnské Heathrow, zábavní park čtyřikrát rozlehlejší než Disneyland nebo budova, která výškou trumfne Eiffelovu věž.
Chybět nemá ani téměř 2 000 škol, více než 600 zdravotnických zařízení, elektrická trať do „staré“ Káhiry a rovněž solární farmy, rozeseté na ploše 90 km2.
Náklady se rozdělí
„Nová Káhira bude budována v souladu s přírodou jako ukázka ekologicky citlivého přístupu,“ říká představitel jedné z partnerských firem Philip Enquist. Nepůjde však o levný špás.
Aby mohly být ambiciózní plány uvedeny v život, bude potřeba 45 miliard dolarů, tedy přes 1 bilion korun. O náklady se podělí stát a soukromý sektor. Vládní a úřední prostory nové metropole zaplatí egyptská pokladna.
Další části, komerční a obytné čtvrti finančně zalepí soukromí investoři, zejména ze Spojených arabských emirátů, ale také z Číny. S jejich sháněním pomáhá sám egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (*1954).
Právě nejvyšší představitelé země mají být prvními obyvateli nového města, které mnozí kvůli jeho pompéznosti přirovnávají ke stavbě pyramid.