Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.
Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, každopádně náklady na něj jsou astronomické.
Autorem je architekt a nacistický ministr zbrojního a válečného průmyslu Albert Speer (1905–1981) a rozhodnutí o zahájení stavby vydává Adolf Hitler (1889–1945) v létě roku 1943. Stavbou je pověřena Organizace Todt, zajišťující výstavbu vojensky strategických objektů na území třetí říše, a pro projekt vytvořená Slezská průmyslová společnost.
Tvoří ho sedm podzemních komplexů, Osówka je jedním z nich, které se mají časem propojit do obřího celku s centrem v zámku Książ. Ten Hitler sebral rodu Hochbergů a udělal si z něj sídlo. I pod ním je nacisty vybudovaný systém chodeb.
V podzemí dřou tisíce vězňů
Práce na komplexu, který má pojmout až 20 000 lidí a zajistit jim poměrně pohodlný život, začnou v říjnu 1943. Budují ho vězni z koncentračních táborů, zejména z 50 km vzdáleného tábora Gross-Rosen. Přesný počet není znám, údaje se různí od 15 000 do 30 000. Kácí stromy, staví přístupové cesty, přípojky k železnici a od jara 1944 v podzemí budují chodby a sály, které mají téměř 6 metrů na výšku.
Mají být totiž příčkou rozděleny na dvě patra, kde to horní má ukrývat ventilaci, elektroinstalace, vytápění a další zařízení nutné pro chod komplexu. Nechybí ani obří nádrže na pitnou vodu.
Vězni, špatně živeni plesnivým chlebem, obilnou kávou a mizernou polévkou z listů červené řepy a ředkve, pracují ve vlhkých studených prostorách až 16 hodin denně.
Jejich průměrná životnost jsou pouhé čtyři měsíce a k vysoké úmrtnosti přispívá také rozsáhlá epidemie tyfu. Podle odhadů jich tu zemře přes 5000. Nejprve jsou odváženi ke kremaci, později končí v neoznačených masových hrobech nedaleko stavby.
Zůstanou jen otazníky
Práce končí počátkem března 1945, kdy Rudá armáda dorazí k Sovím horám. V tu dobu je dokončeno a železobetonem zpevněno pouhých 7 % z téměř 9 km vykopaných chodeb.
Stavby jsou opuštěny a vězni staženi do tábora Mauthausen. Rusové stavbu vyrabují, a když ji opustí, zůstanou tu jen holé stěny. A otazníky. K největším patří samotný účel projektu. Historici krčí rameny.
„Netušíme, k čemu to mělo sloužit.“ Na základě dochovaných indicií se nabízí několik možností. Mělo jít o úkryt pro nejdůležitější osoby třetí říše, o nový Hitlerův hlavní stan nebo o podzemní továrnu, kam chtěl Hitler přesunout výrobu svých zázračných zbraní. Možná tu dokonce probíhaly testy německé atomové bomby.