Pokud bychom věřili všem zaručeně pravdivým svědectvím a zakresleným polohám, pak se v severním Atlantiku někde na západ od severní Afriky nachází opravdový ráj.
Hornatý, hustě zalesněný ostrov, kde slunce nikdy nezapadá, stromy rodí šťavnaté ovoce, v řekách teče křišťálově čistá voda a ptáci na stromech zpívají tak sladce, až srdce poskakuje.
Přesto se dosud nenašel nikdo, kdo by jeho pohostinnosti prokazatelně využil. Ono také, jak se dostat na ostrov, který neexistuje…
Ráj na zemi. Tedy údajně
Své jméno dostane po Svatém Brendanovi z Clonfertu (cca 489 – 577), jehož dobrodružná výprava celou mystickou ságu odstartuje.
V 9. století je totiž popsána v knize Navigatio Sancti Brendani Abbatis, po jejímž přečtení řada námořníků napne plachty a vydá se hledat tajemný kus země, o kterém je v textu řeč.
Podle něj irský světec spolu s několika svými zbožnými souputníky přistane při hledání „země přislíbené svatým“ v roce 512 na malém ostrůvku někde v severním Atlantiku.
Na místě pokrytém bující vegetací, připomínající nebeský ráj stráví dva týdny, během kterých stihne odsloužit i mši svatou.
Zvědavé dobrodruhy, toužící Brendana napodobit, neodradí ani skutečnost, že chlapík, který je dnes jedním z dvanácti irských apoštolů, v podobných povídačkách vystupuje poměrně často.
Včetně té, jak na svých námořních cestách přistane na pevnině, ze které se následně vyklube hřbet obří mořské příšery.
Najděte ho konečně!
A tak si ostrov Svatého Brendana začne žít vlastním životem a postupně se procpe i na mapy středověkých kartografů. Včetně té od Martina Behaima (1459–1507), autora prvního novodobého glóbu.
V existenci bájného kusu země ostatně věří i sám Kryštof Kolumbus (1451–1506). A to přesto, že není nikdo, kdo by na něj suchou nohou prokazatelně vkročil. Jak jsou prozkoumávány jednotlivé části Atlantiku, ostrov na mapách mění svou polohu.
Nejdřív se objevuje na místě Kanárských ostrovů (někdy bývá ostatně nazýván osmým Kanárským ostrovem). Následně se začne vyskytovat poblíž Madeiry nebo Azorských ostrovů a postupně se pohybuje dál severním směrem.
Poté, co v roce 1719 skotský mnich Sigbert de Gembloux oznámí, že ostrov zahlédl, jmenuje vojenský guvernér Kanárských ostrovů Juan de Mur y Aguerre vyšetřovací komisi, mající za úkol jediné – ostrov Svatého Brendana konečně najít! Mise ale stejně jako ty předchozí skončí neúspěchem.