Výzkumy univerzit v německém Mnichově a americké Berkeley naznačují, že sci-fi bude brzo běžnou realitou. Vedle snících lidí budeme moct nahlédnout také do hlav pacientů, kteří jsou v kómatu či trpí mozkovou obrnou.
A to by byl pořádný průlom v medicíně.
Institut Maxe Plancka v Mnichově zkouší analyzovat sny. První pokusy probíhají na lidech, kteří umějí tzv. lucidní snění. Specifický styl spánku spočívá v ovládání svých snů, stav jde navodit za pomoci speciálních praktik a triků.
Psychiatři se rozhodnou, že právě těmto spáčům budou skenovat mozek. Před začátkem náročného pokusu se testovaní domluví s vědci, že ve chvíli, kdy začnou kontrolovat sny, pokusí se hýbat rukama a očima ze strany na stranu.
Úkolem je snít o zatnutí pravé a levé ruky v pěst. Výsledky jsou velkým překvapením. Podle skenů se totiž mozek tváří jako by činnost provedl, při tom ruce spáčů zůstávají v klidu.
Pasivní kino v našich hlavách?
Mozková aktivita je tedy stejná, jak při bdělém, tak při snícím stavu. Sny tedy nejsou jen jakýmsi kinem, v němž pasivně sledujeme události, ale mozek při nich reaguje stejně, jako by se nám daná událost skutečně stala.
Tato shoda vyvolá mezi vědci nadšení, protože se ukazuje, že obsahy snů můžeme analyzovat a následně zobrazovat. Na druhou stranu šéf výzkumu Martin Dresler upozorňuje, že bádání je velice obtížné.
Účastníci pokusu totiž musejí usnout, dostat se do REM fáze a následně vyvolat stejný sen.
Překvapivé výsledky
To američtí vědci z Berkeley zkoumají mozkovou aktivitu na základě měření průtoku krve mozkovou kůrou. Celý projekt má několik fází. Předem vybraným dobrovolníkům jsou ukazovány fotografie a videa.
Díky magnetické rezonanci vědci vidí, která část mozku je při daném obraze aktivovaná.
Ve druhé fázi výzkumu se dobrovolníci znovu dívají na stejné obrazy a videa a vědci usuzují pouze z magnetické rezonance, na co dotyčný kouká.
Výsledky jsou zatím úchvatné – u prvního dobrovolníka se trefí v 92 procentech, u druhého v 72. „Tím se nám otevírá možnost k projekci snů,“ vysvětluje vedoucí týmu Jack Gallant.
Podle něho se výsledky jeho výzkumu mohou využít nejen v případě snících lidí, ale platné mohou být i například v lékařství. Doktoři díky novému vynálezu můžou zjistit, co se děje v mozku lidí, kteří jsou v kómatu či trpí mozkovou obrnou.
Kritizovaný lapač snů
Dalším střípkem do rozklíčování snů je bádání izraelského neurologa Morana Cerfa (*1977), jehož výzkum vyvolal značný ohlas. Svérázný vědec konstruuje přístroj, který bude fungovat jako lapač snů. Díky novému vynálezu budeme ve snech listovat jako v adresáři.
Princip spočívá v zaznamenávání a uchovávání jednotlivých snů. Projekt vyvolává především spekulace a debatu o tom, zda je celá myšlenka humánní. Cerfův stroj totiž pracuje s elektrodami, které se obepnou kolem hlavy a napojí přímo na mozek.
Z akademické obce rovněž zaznívají hlasy, zda bude nástroj fungovat. Většina odborníků si myslí, že „lapač“ sice může sledovat činnost mozku, těžko ale vyloží sny srozumitelným jazykem.