Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!
Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé v oblibě od starověku, a to jak pro chuť, tak i jako prostředek tradiční medicíny. Celosvětově je nejobchodovanějším kořením a právem si zaslouží označení „král koření“.
Pochoutka pro bohaté
Rostlina pepřovník černý pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Už ve starověku jsou její bobule předmětem obchodu, černý pepř se často používá k platbě místo peněz a je ceněný tak, že se mu přezdívá „černé zlato“.
Pepř znají v antickém Řecku i Římě dokonce také zelený i bílý, ale nejrozšířenější a nejoblíbenější je právě černý. Jde o výjimečný a drahý artikl, který si mohou dovolit jen příslušníci bohatých vrstev.
Jeho přemrštěná cena během středověku a italský obchodní monopol přinutí portugalské mořeplavce hledat výhodné námořní cesty do Indie, v čemž je úspěšný Vasco da Gama (1469–1524).
Později se o to stejné pokoušejí Nizozemci a Angličané a se zvyšujícími se dodávkami do Evropy cena pepře klesá a mohou si ho dopřát i méně majetní lidé.
Tradiční koření i lék
Ostrou chuť dodává pepři chemická sloučenina piperin, která nás také nutí při blízkém setkání s pepřem kýchat. Dráždí totiž nervová zakončení v nosní sliznici.
Piperin je považován rovněž za silný antioxidant a spolu s dalšími sloučeninami, včetně esenciálních olejů limonen a beta-karyofylen, má protizánětlivé vlastnosti.
Výzkumy prokázaly, že (zejména černý) pepř podporuje správnou funkci trávicího traktu a také zlepšuje vstřebávání některých živin, například kurkuminu, beta karotenu nebo vitamínu B12. Připisují se mu rovněž potenciální protirakovinné účinky, vliv na snížení škodlivého cholesterolu a udržení stabilní hladiny cukru v krvi.
Vědci se zajímají rovněž o jeho možný přínos v boji s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.
Proč kýcháme po pepři?
Tyto moderní poznatky tak potvrzují zkušenosti z předchozích tisíciletí, kdy je pepř nejenom kořením, ale také tradičním lékem na řadu neduhů, jako je zácpa, nespavost, ústní abscesy, bolesti zubů a dokonce i očí s aplikací pepřových mastí přímo do oka!
Dříve i dnes se hlavně černý pepř považuje za přírodní afrodiziakum, proto proti němu ve středověku brojí církev.
Co se týká složení pepře, pak má v sobě kromě již zmíněných složek také vitamíny skupiny B, vitamín E, K, provitamín A i některé minerály, jako je vápník, mangan, železo a draslík.
V současné době je jeho největším světovým producentem Vietnam, za ním následuje Brazílie, Indonésie, Indie, Srí Lanka, Čína a Malajsie.