Od středověku jsou tato stvoření pod označením pishtacos bubákem Jihoameričanů. Monstrózní velikosti dosáhnou obavy z nich před 11 lety, kdy hlavně Peruánci uvěří, že se tyto bestiální stvůry mezi nimi reálně vyskytují.
„V jihovýchodní části Huánuco byly nalezeny další ostatky lidských těl. Bez hlav, rukou a kostí a zcela odsáté od tuku,“ slýchají Peruánci docela často ze zpráv. V roce 2009 zmizí právě ve městě Huánuco v centrální oblasti Peru asi šest desítek lidí.
Najednou se jejich těla začnou objevovat, spíš tedy zbytky, kterým někdo odřeže hlavy, údy a odsaje všechen tuk jako na pořádné liposukci. Po takovém úbytku tukových zásob by nelačnily ani největší hubnoucí maniačky.
Španělští labužníci
Obyčejní Peruánci v objevených tělech okamžitě vidí následky útoku pishtacos. O tukových upírech v Bolívii a právě v Peru se začíná mluvit v 15. století, kdy Španělé objevují Jižní Ameriku drakonickým způsobem.
Pishtacos jsou popisováni jako bílí muži z ciziny, kteří mají kanibalistické sklony. Nejvíce jim chutná pěkně vyškvařené sádelko z lidských obětí. Proč se Jihoameričani upnou zrovna k tuku?
Znamená pro ně zdroj síly, a tedy i bohatství, navíc má všestranné využití. Podle dalších legend totiž španělští misionáři zabíjeli kvůli tuku i proto, aby jím mohli promazávat kostelní zvony, jež pak mají magický zvuk.
Název je odvozen od slova pishtay, které v překladu znamená „setnout“, „řezat“ nebo „nakrájet“. Novodobé objevy sice mohou naznačovat, že na těchto legendám může být špetka pravdy, ale policisté se při vyšetřování drží při zemi.
Kilo tuku za čtvrt milionu
Jak se brzy ukáže, nadpřirozené síly z lidských těl tuk nesosají, jde o gang, který vraždí lidi pro to, aby mohl tuk prodávat farmaceutickým firmám.
„Podezřelí se přiznali, že chytali své oběti na odlehlých silnicích, zabili je a v primitivní laboratoři z nich získávali tuk,“ popíše policista Angel Toledo. A kolik stojí tuk do takového krémíku na omlazení?
Litr vyjde asi na čtvrt milionu korun. Šéf peruánské policie Jorga Mejia ještě prozradí, že hlava celé skupiny Hilario Cudena tučný byznys praktikuje několik desetiletí.
Případ se zdá vyřešen, i když je divné, že se na něj přijde až po tak dlouhé době.
Příliš divoký příběh
Zejména evropské firmy mají mít zájem o netradiční ingredienci do kosmetiky. Lekáte se, že jste si třeba zrovna vy na obličej napatlali kus něčího tuku? Nebojte, nic není tak horké, jak se uškvaří.
Farmaceutické firmy se hned začínají ozývat a žádají jména společností, které se měly na hrůzném obchodu podílet. „Vrhá to špatné světlo na nás všechny,“ brání se firmy. Odezva není.
Nejde to nijak vysvětlit, proto po asi 14 dnech přijde policejní šéf Miguel Hidalgo s vyřešením záhady.
Vyšetřovatel organizovaného zločinu Felix Murga si bláznivý příběh vymyslel, aby odvedl pozornost od skutečných zločinů, které se jeho týmu prostě nedaří vyšetřit.
Finta je to sice zajímavá, ovšem Murga asi nepočítal s tím, že zatímco Peruánci mu na historku skočí, evropské firmy se začnou bránit, takže ho divadélko stojí místo.