Je to ryba? Nebo není? Při pohledu na zvláštního tvora s vypoulenýma očima, který se hbitě pohybuje po souši, se tato otázka přímo nabízí. Odpověď je ANO. Je to ryba, jenom hodně neobyčejná. Dělá věci, které byste od ryb nečekali, a dokonce se může i utopit!
Pokud se musíme někdy brodit blátem, byť jen na pár chvil, nemůžeme se dočkat, až z něj zase vylezeme. Ale právě toto prostředí je rájem pro jeden druh ryb, kterým vyhovuje lépe než voda.
V té se při delším pobytu mohou dokonce utopit! Tato zvláštně znějící informace je ale jen začátek. Bahňáci totiž dokážou i chodit! A mají spoustu dalších neobvyklých schopností.
Všechno vidím!
Pokud bychom to vzali z čistě přírodovědného hlediska, pak jsou lezcovití podčeledí zvláštních ostnoploutvých ryb z čeledi hlaváčovití. Říká se jim ale spíše bahňáci, a to je mnohem více vypovídající.
Potulují se bažinami a plavou v řekách tropických a subtropických oblastí v Africe, Austrálii a Asii.
Protože jim delší pobyt ve vodě může způsobit smrt, raději tráví většinu času usazené na kořenech a skalách. A číhají na potravu, kterou je hmyz, malí korýši a červi.
K tomu jim pomáhají dvě velké vypoulené oči, které se mohou pohybovat nezávisle na sobě a mají úžasné periferní vidění.
Některé druhy lezcovitých mohou dokonce šplhat po stromech pomocí pánevních a velkých svalnatých prsních ploutví. Ty jim pomáhají pohybovat se také po blátě, připomínají při tom chůzi člověka o berlích.
Život v noře
Tyto ryby si vyhrabávají nory v blátě, přičemž nabírají bahno ústy a vyplivují ho stranou. Když je během přílivu zalita nora vodou, udržují si v ní vzduchovou kapsu, která jim umožňuje dýchání při nízké koncentraci kyslíku. Tato útočiště také používají k ochraně před dravci a ke kladení vajíček.
Jakmile samec skončí s prací, snaží se sem přilákat samici. Během období páření se samcům tvoří jasně zbarvené skvrny, které mohou být červené, modré nebo zelené.
Aby zaujali potenciální partnerku, kromě řady specifických pohybů dokážou také vyskočit do výšky až 60 centimetrů!
Když jsou úspěšní, samice je následuje do nory, kde naklade stovky vajíček a nechá je oplodnit. Po oplodnění je doba jejich soužití poměrně krátká. Nakonec samice odejde a je to samec, který hlídá vajíčka v noře před hladovými predátory.
Ryba se „speciálními úpravami“
Lezcovití mohou dorůst velikosti až 30 centimetrů a většina z nich má hnědozelenou barvu v různých odstínech od světlé po tmavou. Ve srovnání s plně vodními druhy ryb mají řadu zvláštních anatomických adaptací, které jim umožňují pohyb ve vodě i na souši. Mají schopnost dýchat přes kůži, sliznici úst a hltanu.
Je to však možné jen tehdy, když mají na těle mokrý povlak, takže tyto ryby potřebují vlhká stanoviště. Další anatomickou zvláštností jsou jejich zvětšené žábrové komory, kde zadržují vzduchovou bublinu.