„Někdy uděláte chybu a vyhrajete, jindy to nejlepší a prohrajete. Trik je v tom, přijít na to, kdy je ten správný čas udělat něco špatně,“ shodují se ty nejlepší pokerové mozky. Strategii znají, očima přejíždějí hráče. Odhalit sebemenší emoci je pro ně cennou trofejí.
Ať už jde o víkendovou sešlost, kdy partička hraje o pár stovek nebo o turnaj světového formátu, kde se protáčí miliony, poker hýbe peněženkami už pěknou řádku let. Stačí jen zašustit balíčkem karet nebo “zacinkat“ barevnými žetony a mozek má jasný cíl.
Vyhrát! Zbořit kasino, vyplenit turnaj.
Hazardní Čína nebo Persie?
Někdo věří, že vášeň pro karty zažehne kolem roku 900 našeho letopočtu Čína, kde si císař se svou chotí krátí, během oslav Nového roku, dlouhou chvíli.
Někteří se zase přiklání k verzi, že rodný list pokeru pochází z Persie 15. století, kde francouzští námořníci přičichnou ke hře As Nas, kterou tvoří balíček o 25 kartách pěti různých barev. S ní pak přicestují až k branám Evropy.
Nejpravděpodobnější je ale nakonec verze, že poker dají světu milovníci croissantů. S Francií je totiž spojena hra poque, kterou už jen stačí rozšířit po bývalých francouzských koloniích.
Ostřílení američtí hoši si pak už s novou vášní patřičně poradí, a především ji překřtí na legendární poker!
Doupata, lodě i pevnina
K tomu, aby hra dostala trochu ostřejší a nebezpečnější nádech, musí na dveře zaklepat 19. století. Tehdy se totiž o slovo přihlásí herny a hazardní doupata. Dlouhou chvíli ale krátí i lodním posádkám, které se plaví po řece Mississippi.
Jednu z prvních písemných zmínek přináší rok 1843, kdy hazardní hráč Jonathan H. Green (1813–1887) usedá na rozvrzanou židli, aby se pokochal svojí knihou Strasti a slasti hazardu.
O rok později jde v jeho stopách anglický herec Joe Cowell (1792–1863). Oba vnímají poker jako americkou karetní hru pro čtyři hráče, kteří „zápasí“ s balíčkem o 20 kartách. Sází se, skládá se, nejlepší kombinace bere bank.
Čím víc hráčů ve hře je, tím víc karet je k zábavě potřeba. Paklík se proto rozroste na 52 karet. Další oživení přichází s občanskou válkou Severu proti Jihu, kdy se kromě barvy objevuje také postupka.
Proměnlivá desetiletí
Pořádná lavina se přižene teprve na konci 70. let 20. století, aby veškeré hráče strhla s sebou. Poprvé se totiž začíná hrát jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších pokerových variant – Texas Hold’Em.
Americká kasina rozjíždí velkolepé pokerové turnaje v čele s World Series of Poker (WSOP). Osmdesátky poker přenesou do domácností, devadesátky ze stolu do virtuálního universa. První on-line pokerová herna s názvem Planet Poker, je spuštěna roku 1998.
Popopopokerface
Jak uspět a neskončit v herním pekle? Základem je kamenná tvář. Jakákoliv emoce, ať už jde o úsměv, úšklebek nebo i „hloupé“ povzdechnutí může znamenat zborcení postupu, který peněženku i ego dost zabolí.
Profesionálové doporučují mimiku trénovat před zrcadlem. Vynikající strategie se vyplatí roku 2003 účetnímu Chrisi Moneymakerovi (*1975), který jako amatér na svém prvním živém turnaji naprosto zazáří.
Nejen, že porazí 838 protivníků, ale dosáhne na výhru v hodnotě 2 500 000 dolarů! Od té doby se světem šíří tzv. „Moneymaker effect“, který amatéry inspiruje k napodobení neuvěřitelného kousku.
(Zdroj: Shutterstock.com)