Jmenuje se Edwin Herbert Land, má výrazné rysy, husté obočí a mozkovnu nadupanou vizemi a vynálezy.
Jeho zběsilé patentové skóre předčí ve své době už jen Thomas Alva Edison. Land je mužem, který dá světu polaroid
Za celosvětovou senzaci patentový nadšenec vděčí své tříleté dceři, kterou se rozhodne během jedné rodinné dovolené vyfotit. Když chce holčička fotku okamžitě vidět, zůstanou jí jen oči pro pláč, zatímco v Landovi klíčí myšlenka.
Společně s Georgem Wheelwrightem (1903–2001) se proto pouští do vývoje speciálních chemických vrstev pro svitkový papír. A výsledek? Fotka za 60 vteřin!
Hračka na trhu
První model, Polaroid 95, se dostává na trh v listopadu 1948, všichni se ale musí smířit s tím, že fotografie budou černobílé.
Veselejšími barvami je instantní fotoaparát nadupaný až od roku 1963. Název polaroid získá podle stejnojmenné společnosti, kterou Land s Wheelwrightem zakládají už roku 1937. Ta se svým revolučním vynálezem míří na vrchol.
Z pultů ho ve velkém skupují nejen amatéři, kteří touží po okamžitých památkách z dovolené, experimentovat s ním začínají i profesionální fotografové.
Amatérka celebritou
Nejslavnější fotografii, kterou lačným okem zhlédne celý svět, má však na svědomí Mary Moormanová (*1932), svědkyně dallaského atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917–1963).
Je to právě ona, která předloží zcela zásadní snímek ze svého Polaroidu Highlander 80A, zachycující limuzínu jen pár vteřin poté, co JFK zasáhne kulka do hlavy.
Nejenže se snímek zapíše do dějin, ale roku 2008 se na eBay vydraží za 175 000 dolarů (zhruba 3,5 milionu korun). Shodou okolností je však stejný rok pro Polaroid zlomový a znamená konec jedné éry.
Doba digitální
V roce 2008 totiž dává výrobě instantních filmů sbohem. Topí se v červených číslech. Spolu s tímto rozhodnutím uzavírá tři své závody a propouští 450 zaměstnanců, ke škatulatům dochází i na vedoucích židlích.
Důvodem je velká konkurence ze strany digitálních příbuzných. Ani tak ale polaroid ze scény nemizí.
Pomocnou ruku jim totiž podává i podnikavá dvojice Florian Kaps a André Bosman, kteří společnými silami vybudují firmu Impossible Project. Jejím cílem není nic jiného než firmu znovu postavit na nohy s pomocí vlastních filmů.
Roku 2014 proto na scénu jako čerstvý vítr vtrhne Polaroid Snap Instant, o dva roky později následovaný Polaroidem Snap Touch. Ten se mimo jiné pyšní dotykovou obrazovkou nebo slotem na paměťovou kartu.