Výdejní přístroj na mince se zdá být poměrně novodobým vynálezem. Málokoho by napadlo, že první doložený případ takového zařízení pochází už z prvního století našeho letopočtu!
Ve starověku je poprvé v prodejních automatech k mání svěcená voda!
Řecký vynálezce a matematik Hérón Alexandrijský (asi 10–70 n. l.) popisuje princip nejstaršího výdejního přístroje na mince mezi dalšími svými vynálezy v knize Mechanika a optika.
První prodejní automaty fungují spolehlivě a jsou rozmístěny v mnoha chrámech. Lidé toužící po očistě si mohou koupit stejné množství svěcené vody, aniž by k tomu potřebovali kněze.
Tančící figurky lákají kupce
Další přístroje na mince podobného typu se objevují v roce 1615 v Anglii a prodává se z nich tabák. Automaty na tabák se vyrábějí z plechu a jsou přenosné.
V roce 1822 vymyslí anglický knihkupec a vášnivý bojovník za svobodu slova Richard Carlile (1790–1843) prodejní automat na své knihy i na zakázané publikace a tiskoviny.
Inspiruje další podnikavce, kteří začnou v automatech prodávat noviny a časopisy. Britský patent č. 706 na první plně automatický přístroj na poštovní známky získá v roce 1867 Simeon Denham.
Kondomy zdarma
Německý inženýr Max Sielaff (1860–1929) si roku 1887 nechá patentovat prodejní automat pro různé praktické věci. Přístroj dokáže spolehlivě zjistit, zda jsou vhozené mince platné.
Velkého úspěchu dosáhl Sielaffův první automat na cukrovinky pro výrobce čokolády Ludwiga Stollwerka z Kolína nad Rýnem. Od počátku 90. let 19. století se Stollwerkovy čokoládové tyčinky prodávají z 10 000 automatů po celém Německu.
Sielaff inspiruje Američany a v roce 1902 si firma Horn & Hardart nechá vyrobit první restauraci s prodejními přístroji, které vydávají z malých skleněných okének sendviče, zákusky a nápoje. Nazvou ji prostě automat.
Během Velké krize ve 30. letech minulého století se stanou nesmírně populární, protože jídlo je tu relativně levné. Prudký rozvoj automatů se v Evropě a zámoří už nezastaví. Dnes jsou automaty po celém světě zdrojem miliardového průmyslu.
Někdy je ovšem výdej zboží užitečný i zdarma – na některých středních školách v USA si tak studenti mohou pořídit kondomy.