Deset měsíců intenzivní práce, pátrání, potápění a shromažďování informací. To vše je zapotřebí k odhalení největšího komplexu zaplavených jeskyní na světě. Co temné hlubiny skrývají?
Průzkumníci objeví artefakty, které jsou stopou k tisícům let staré civilizaci.
Vědecký projekt Gran Acuifero Maya (GAM) se již desítky let věnuje průzkumu podvodních jeskyní na pobřeží mexického poloostrova Yucatán. Potápěči v této oblasti objeví 380 jeskynních systémů o celkové rozloze 1400 kilometrů, které jsou zaplavené a skryté pod povrchem.
V tu dobu ještě nikdo z nich netuší, že je čeká objev, o kterém se jim nezdálo ani v nejdivočejších snech. Desátý leden roku 2018 průzkumný tým nachází největší světový systém zatopených jeskyní jménem Sac Actun, který má délku 347 kilometrů!
Zpočátku se potápěči domnívají, že se jedná o dva nezávislé jeskynní systémy – Dos Ojos o rozloze 84 kilometrů a Sac Actun dlouhý 263 kilometrů. Teprve následná pátrání ukážou, že oba systémy jsou propojeny a tvoří tak jednu dlouhou kontinuální jeskyni. Celý objekt získá název po té větší ze dvou jeskyní.
Zpátky do minulosti?
Sac Actun se nachází v mexickém státě Quintana Roo, nedaleko dnešního letoviska Tulum, které je jedním z posledních měst vybudovaných a obývaných Mayi.
Není proto náhodou, že se doposud neprozkoumaná jeskyně může pyšnit titulem nejdůležitějšího potopeného archeologickéhonaleziště na světě, jelikož nabízí důkazy o existenci jak již vyhynulé fauny, tak původních obyvatel Ameriky.
Členové průzkumného týmu navíc doufají, že se jim na základě nalezených předmětů podaří postupně odhalit ztracená tajemství starověké mayské civilizace.
Podle ředitele GAM a podmořského archeologa Guillerma de Andy je již zaznamenáno 100–200 archeologických nálezů, včetně keramiky, částí staveb, hrobů i lidských ostatků, které nyní čeká kompletní odborná analýza.„Je to tunel času, který nás dopraví na místo před 10 000 až 12 000 lety,“ nechává se slyšet.
Hřbitov artefaktů
Celý jeskynní systém dělí pouze malá vzdálenost od karibského pobřeží, které je na přelomu prvního a druhého tisíciletí př. n. l. součástí tras mayských obchodníků.
To dokazují nejen nalezené pozůstatky zdí a oltářů, ale také úlomky kadidelnice, která má symbolizovat mayského boha obchodu Ek Chuaha. Mayští obchodníci se tady pravděpodobně zastavují na své cestě do vnitrozemí, aby zde vykonaly náboženské rituály.
Veškeré nálezy tak vrhají zcela nové světlo na Maye, jejich osidlování Mexika a náboženské poutě. Důkladná analýza všech artefaktů nejspíš potrvá několik dalších let.
Největší jeskyní to nekončí
Celkový projekt ovšem ještě zdaleka není u konce. GAM plánuje analyzovat kvalitu vody a úroveň biodiverzity (biologické rozmanitosti) v jeskyni.
Následně budou průzkumníci hledat možné propojení Sac Actunu s dalšími třemi nedalekými podvodními jeskynními systémy. Jaká tajemství odpočívají po tisíce let ukrytá na dně největší podvodní jeskyně na světě? Nezbývá než pátrat.