Bitcoin se během posledních několika let stal jednou z nejsledovanějších kryptoměn na světě, a to nejen mezi IT nadšenci či ostřílenými investory, ale i širokou veřejností.
Za tímto světovým fenoménem však stojí jedno velké tajemství, a to pravá identita jeho tvůrce, který se skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto.
Zrod úplně první kryptoměny a revoluční technologie
Snah vytvořit decentralizovanou měnu, která bude stát mimo finanční systém tak jak ho známe, bylo v historii již několik. Většina z nich však skončila neúspěchem a jejich tvůrci nebyli schopni najít způsob, jak plně dosáhnout stanoveného cíle.
Průlom přišel až v roce 2009, kdy byl stvořen Bitcoin neboli úplně první plně funkční (se vším všudy – pokusům předtím vždycky něco chybělo) kryptoměna na světě.
Jeho tvůrcem má být osoba či skupina osob skrývající se za známým pseudonymem Satoshi Nakamoto, který jako první přišel s využitím technologie blockchainu společně s kryptoměnami, na jejímž principu funguje i již zmíněný Bitcoin.
Satoshi často komunikoval s kryptoměnovou komunitou a dalšími vývojáři skrze diskusní fóra a e-maily. V roce 2011 se ale rozhodl nadobro odmlčet a již do vývoje svého výtvoru nějak nezasahovat.
Jaké důvody ho k tomuto rozhodnutí vedly doposud nejsou známé, stejně jako jeho pravá identita, která je často předmětem spekulací. Tajemný tvůrce nebyl navíc ohledně informací o své osobě nějak zvlášť sdílný.
Jediné, co prozradil bylo jeho datum narození 5. dubna 1975 a místo bydliště, které by se mělo nacházet v Japonsku.
Pravda nebo slepá ulička?
Právě to vedlo magazín Newsweek k postaršímu muži japonského původu jménem Dorian Nakamoto, který během svého života působil nejen jako fyzik, ale i inženýr v různých technologických oblastech včetně tajného projektu pro vládu USA. Při konfrontaci s novinářkou, která na jeho odhalení pracovala, odpověděl, že již nemá s projektem nic společného a nehodlá se k němu dále vyjadřovat.
To ji utvrdilo v jejím přesvědčení, že právě Dorian je záhadným tvůrcem Bitcoinu a za nedlouho poté byl v magazínu publikován šokující článek o pravé identitě Satoshiho.
Bitcoinová komunita o pravosti těchto tvrzení pochybovala, což prohloubilo i prohlášení samotného Doriana, který se nechal slyšet, že odpovídal na otázky ohledně tajného projektu, na kterém spolupracoval s jednou z tamních bank.
Po vyvrácení těchto „obvinění“ se začaly objevovat další teorie a čím dál tím více jmen bylo spojováno s tímto tajemným pseudonymem. Jedním z nich byl i Hal Finney, vývojář konzolových her a jeden z prvních členů takzvaného hnutí kyberpunku.
Podle svých slov komunikoval s Nakamotem pouze skrze e-mail, přičemž po celou dobu jej považoval za vysoce vzdělaného japonského mladíka, který sdílí stejné názory jako on. V návaznosti na to se stal Finney úplně prvním příjemcem Bitcoinu v historii.
Jakékoli spekulace ohledně toho, že by právě on byl tvůrcem Bitcoinu, ale zásadně odmítá.
Je tvůrce Bitcoinu Brit?
Jelikož se většina teorií neopírala o dostatek důkazů, které by dokazovaly skutečnou totožnost Satoshiho Nakamota, pokusily se členové komunity důkladně analyzovat komunikaci, kterou po sobě zanechal.
Ta je přivedla k myšlence, že by se mohlo jednat o britského občana, o čemž svědčí jeho precizní využívání britské angličtiny. Satoshi navíc často využíval neobvyklé výrazy, které se od devadesátých let hojně užívají především na akademické půdě.
Jedním z nejnovějších kandidátů se tak stal generální ředitel společnosti Blockstream, která v současnosti pracuje na dalším vývoji Bitcoinu.
Adam Back je původem Brit a během svých vysokoškolských studují navštěvoval prestižní Exeterskou univerzitu, kde získal doktorský titul v oboru matematické informatiky.
Vzhledem k jeho propojení s Bitcoinem se většina osobností na poli kryptoměn domnívá, že právě Beck je skutečným Satoshi Nakamotem a stále chce mít přístup k vývoji svého výtvoru.
Stejného názoru je i spoluzakladatel aktuálně druhé největší kryptoměny Ethereum Charles Hoskinson, který tvrdí, že se Beck k pseudonymu přihlásí až na sklonku svého života.
Skrytá identita jako ochrana před systémem
Satoshi Nakamoto nepochybně změnil svým výtvorem celý svět a pokud by byla jeho totožnost známá strhla by se kolem něj nejen vlna obdivu, ale i kritiky. Kryptoměny byly dlouhou dobu spojovány s nelegálními praktikami a praním špinavých peněz.
Právě proto je nejen Bitcoin terčem většiny regulačních úřadů, které se snaží omezit možnosti jeho využívání. Pokud by byl jeho tvůrce známý bylo by tedy jen otázkou času, kdy by se podobně jako zakladatel Facebooku zpovídal z chyb, které jeho výtvor napáchal.
Satoshi navíc prosazoval svobodu a oproštění se od běžného bankovního systému. Právě na tuto vizi se snaží navazovat většina vývojářů a inovátorů v kryptoměnovém průmyslu a podle svého nejlepšího uvážení udávají Bitcoinu a dalším kryptoměnám nový směr.
Kdyby se ovšem nejednalo o pouhý pseudonym, ale skutečnou osobu, mohla by být současná podoba celého odvětví, úplně jiná.
Jednoduše by tak jakýkoli chybný krok mohl budoucnost kryptoměn nenávratně poškodit a zmařit veškerou snahu a čas, který Satoshi do svého výtvoru vložil.