Slovo psychopat se kdysi dávno zařadí do škatulky psychiatrických diagnóz a sedí v ní celá desetiletí. Postupně je ale odsunuto do vyhnanství nadávek. A přitom až 80 procent psychopatů nemusí být okolí nebezpečných… Nejste jedním z nich?
Psychologie Kevin Dutton (*1967) sestavil žebříček sedmera zásadních vlastností, které charakterizují psychopaty bez výjimky. Označuje je jako Seven Deadly Wins (sedm smrtelných předností), má je každý psychopat, ale různě silně rozvinuté. Nejsou to jen kriminálníci, ale i politici, finančníci, lékaři, novináři…
1. Charisma
Příklad: Ted Bundy
„Všichni jsme skrz naskrz prolhaní,“ říká nejvlivnější evoluční biolog od dob Darwina, Američan Robert Trivers. Už ve věku šesti měsíců děti vědí, jak předstírat pláč, aby získaly, co chtějí.
V dalším životě rozhoduje o lhaní člověka jeho inteligence. Prolhaný a dost inteligentní byl i Ted Bundy (1946–1989), diplomovaný psycholog, který „přešel“ na druhý břeh – mezi psychopaty.
Až po 10 letech intenzivního popírání viny nakonec přizná, že zabil nejméně 30 dívek a žen. Psychopati mají svou masku, kterou snímají, teprve až dosáhnou svého cíle.
2. Bezohlednost
Příklad: Josif Vissarionovič Stalin
„Křupan Josif Stalin“, jak jej nazve židovský spisovatel Isaac Singer, je jenom produktem doby: sebevědomým, brutálním, asijsky vychytralým a nepochybujícím, nevzdělaným gruzínským venkovanem.
Studie říkají, že psychopati necítí emoce, neznají pojmy jako soucit nebo lítost, takže se nezatěžují něčím takovým, jako je svědomí.
3. Odolnost
Příklad: Adolf Hitler
Psychopat se nebojí, nezná nebezpečí a vypracuje si odolnost vůči stresu a zátěži. Zároveň je extrémně optimistický. Až patologicky optimistický je svého času třeba Adolf Hitler (1889–1945). I přes nabalující se vlnu porážek pořád silně věří, že Německo nakonec zvítězí.
4. Akčnost
Příklad: Neil Armstrong
Kevin Dutton věří, že psychopati nemusejí být výhradně nebezpeční.
Když 20. července 1969 Neil Armstrong (1930–2012) a jeho parťák Buzz Aldrin (*1930) hledají nad měsíční krajinou ideální místo k přistání, extrémně rychle jim dochází palivo.
Zatímco Aldrin šílí, flegmatičtější Armstrong prohlásí: „Přepočítej palivo na sekundy a počítej nahlas…“ Aldrin to udělá: „Sedmdesát… šedesát.“ Armstrongův mozek vyhodnocuje situaci. „Třicet…
dvacet…“ Zbývá pouhých 10 sekund, když Armstrong najde jakoby stříbrnou oázu uprostřed geologických vrstev a učebnicově přistane. Je vzorem akčnosti.
Dalšími „přednostmi“ psychopatů jsou: koncentrace, sebevědomí a manipulace.