Ostrov Severní Sentinel o rozloze necelých 60 km2 (jako Karlovy Vary) formálně patří k Indii, ve skutečnosti ho však obývá jen jeden jediný domorodý kmen o 40–500 jedincích, který se zuby nehty brání kontaktu s okolním světem.
Předkové dnešních Sentinelců pocházejí z Afriky a na ostrově se usadí přibližně před 60 000 let – a od té doby tu jejich potomci žijí v naprosté izolaci!
Dokonce ani samotná indická vláda nezasahuje do způsobu jejich života a od počátku 21. století se již ani nepokouší o navázání kontaktu.
Bílý člověk nese zkázu
To se totiž v minulosti neukáže jako dobrý nápad – každého nezvaného návštěvníka ostrované nemilosrdně usmrtí, ať už přichází s jakýmikoli úmysly. Moc dobře znají ústně předávané příběhy o příchodu kolonistů, kteří vyhlazují kmeny na sousedních ostrovech.
Přesto se čas od času najdou dobrodruzi, kteří seberou dostatek odvahy a kmen se pokusí kontaktovat.
V roce 1974 si to ke břehům ostrova v doprovodu antropologů a hrstky policistů namíří filmový štáb kanálu National Geographic s cílem natočit o záhadných domorodcích televizní dokument.
Nesmrtelná památka
Přestože je jejich loď obtěžkána dary v podobě kokosů, oblečení, nádobí a nožů, musejí filmaři vzít nohy na ramena ještě před vyloděním. Sentinelci sice všechny užitečné předměty vhozené do vody posbírají, o setkání s cizinci ale zájem neprojeví.
Samotnému režisérovi se podaří uprchnout na poslední chvíli, s šípem zabodnutým hluboko ve stehně! O pouhých sedm let později se pořádná smůla nalepí na paty hongkongské nákladní lodi Primrose, která uvízne na útesu nedaleko ostrova.
Než se námořníci stačí pořádně rozkoukat, na pláži už se to hemží ostrovany, kteří naskakují do lodí a v rukou třímají kopí a luky. Kapitán neváhá a volá vysílačkou o pomoc – před jistou smrtí jeho posádku zachrání bleskurychle vypravený vrtulník.
Vrak lodi můžeme prostřednictvím internetové aplikace Mapy Google u severního pobřeží ostrova pozorovat dodnes.
Silnější než zákon
Poslední jasné poselství vyšlou Sentinelci okolnímu světu na podzim roku 2018. V polovině listopadu se ke břehům ostrova vypraví 27letý americký misionář John Allen Chau (1991–2018), který má v úmyslu poznat způsob života kmene, seznámit ho s křesťanstvím a případně přeložit Bibli do jeho jazyka, přestože žádní jeho mluvčí mimo Severní Sentinel neexistují.
I přes zákon zakazující cizincům přiblížit se k ostrovu na vzdálenost devíti kilometrů se mu podaří přemluvit skupinu místních rybářů, kteří ho za úplatek 25 000 indických rupií (necelých 8 000 korun) dopraví asi 500–700 metrů od pobřeží.
Vražda v přímém přenosu
„Jmenuji se John. Miluji vás a Ježíš vás miluje také!“ volá s nadějí v hlase na Sentinelce při příchodu. Ti ale o jeho učení ani dary v podobě fotbalového míče a čerstvých ryb nestojí.
Než se Chau naděje, snese se na něj salva ostrých šípů a rybáři už jen bezmocně sledují, jak mu domorodci kolem krku uvazují lano a vláčí jeho tělo po pláži, kde ho na druhý den spatří ležet bez života.