Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc.
Zvířata mají různý počet prstů, u člověka se příroda zastavila na dvaceti. Na každé končetině pět. Občas se však stane, že počty nevyjdou. V případě mutace zvané polydaktylie je jich víc, nejčastěji šest.
Ačkoli se s ní narodí přibližně jedno ze 700 dětí, neběhá kolem spousta šestiprsťáků.
Většina takových prstů totiž není dokonale funkčních, vyvinutých nebo vyrůstají, kde nemají, a tak jsou amputovány. Někdy nechají rodiče amputovat i ty funkční, aby se jejich dítko časem necítilo méněcenné, protože by neodpovídalo platnému ideálu krásy.
Přitom v některých kulturách, třeba v Latinské Americe, je šest prstů šťastným znamením a symbolem prosperity.
Od privilegovaných k odmítaným
V dávné historii jsou šestiprstí často považováni za privilegované a v některých kulturách dokonce za nadpřirozené až božské. Například Anasaziové, obývající kaňon Chako v Novém Mexiku.
U kmene, který záhadně zmizel někdy kolem 13. století, přitom archeologické vykopávky odhalí polydaktylii u více než dvou procent příslušníků. Zmínky o této anomálii nechybí ani v Bibli. Šest prstů má například obr Goliáš a jeho bratři.
Ve středověku se však přístup mění, takže anglická královna Anna Boleynová (1501/1507–1536), která má na pravé ruce šest prstů, už není božská, ale je označována za čarodějnici.
Šestý prst není jen jeden
Nadbytečné prsty se mohou objevit na jedné či více končetinách. Také jejich formy mohou být různé. Od malého výrůstku nebo druhého nehtu na jednom z prstů, přes částečně vytvořený prst, až po plně funkční prst.
Nejčastěji na vnější straně malíčku, méně častěji na straně palce, nejvzácnější je pak centrální polydaktylie, kdy je zdvojený prsteníček, prostředníček nebo ukazováček.
Genetická mutace, která to zavinila, zachovává sice rovnost pohlaví, takže šesté prsty postihují muže i ženy téměř stejně, je však poněkud rasistická, protože podle výzkumu se u černochů objevuje až desetkrát častěji.
Mít, či nemít?
Ač je šest prstů anomálií, naskýtá se otázka, zda se evoluce s těmi pěti prsty nepřehmátla. Současné výzkumy totiž ukazují, že lidé s dokonale vyvinutými šesti prsty mají lepší jemnou motoriku než pětiprsťáci.
„Jsou dokonce schopni provádět jednou rukou věci, ke kterým běžný člověk potřebuje obě ruce, třeba zavázat si tkaničku” tvrdí profesor Carsten Mehring, vedoucí studie provedené v německém Freiburgu.
Ta odhalí, že u zkoumaných lidí šesté prsty fungují nezávisle na ostatních, vybaveny vlastní sadou svalstva.
I mozkem dotyčných je adaptovaný pro šest prstů. Funkční magnetická rezonance navíc odhalí, že ovládání nadbytečných prstů pro mozek neznamená větší zátěž.