Na obloze se jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí.
Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene Al Naslaa.
Balvan v odlehlé krajině nezní úplně lákavě, jenže skalní útvar Al Naslaa nedaleko oázy Tayma v Saúdské Arábii je úplně jiná káva. Pozornost turistů láká kvůli milimetrovému rozpůlení uprostřed!
Pár kilometrů od oázy
Oáza Tayma má nejlepší léta za sebou. Popularitu získává v dobách, kdy je součástí starověké Asýrie. O pár století později zase kousek od ní probíhají křižácké boje. Dnes se v oblasti, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem 21 stupňů, nic moc neděje.
Tedy až na záhadu s kamenným útvarem Al Naslaa, který leží asi 50 kilometrů jižně od oázy a navštíví ho tisíce turistů ročně. Co nutí člověka, aby se upocený trmácel pouští za kusem pískovce? Přesněji jde o kusy dva!
Šest metrů vysoký pořízek je totiž rozdělen vedví, a to zdánlivě chirurgicky přesným řezem. O tom, jak k tomu došlo, se dodnes vedou spory.
Matka příroda v akci
Jedna z teorií ukazuje na člověka, protože oáza Tayma patří mezi jedno z nejstarších sídel v regionu. I stáří kamene odhadují vědci na 4000 roků. Jde o pískovec, který se dá snadno opracovávat.
Navíc jsou na něm petroglyfy, mohl tak našim předkům sloužit jako geografický bod nebo místo náboženského významu. Dalším možným viníkem může být příroda.
Al Naslaa se nachází v blízkosti zlomu litosférických desek, jejich posunem mohla vzniknout ona ikonická trhlina. Je rovněž možné, že kámen pouze naprasknul, zbytek už dokonal vítr v kombinaci s písečnými zrny.
Pískovce mohou různě pukat, podobné vertikální jevy jsou k vidění různě po světě, pravdou ale je, že nikdy nejsou natolik přesné jako v případě Al Naslaa. Tuto teorii podporuje i podobné naprasknutí na zadní straně masivu.
Úkaz u protinožců
Nesmíme opomenout ani působení vody, mohlo se totiž stát, že do skály kdysi tekutina natekla, následně zmrzla a poté zase roztála. Díky tomu se průrva rozšířila a balvan jednoduše rozpůlila. Svou tajemností se Al Naslaa neubrání konspiračním teoriím.
Mezi nejznámější patří ta o příletu mimozemšťanů. Ti údajně vytáhli ultramoderní zbraň a masiv naporcovali, jenže proč by si vybrali zrovna oblast uprostřed saúdské pouště? Pokud by tu ufoni skutečně přistáli, mohli se zastavit také na Novém Zélandu.
Tady v moři totiž trůní žulová skála Split Apple Rock, která vypadá jako rozkrojené jablko. Jenže i tady za to nejspíš může příroda – masiv je totiž nepřetržitě vystaven dešti a velkým vlnám.