Spousta chutných dobrot, kterým se říká ořechy, si tento titul vlastně užívá omylem. I když mnohé z nich patří k nejzdravějším potravinám, mají skvělé výživové hodnoty a báječnou chuť, ořechy to zkrátka nejsou.
A to i přesto, že se toto slovo běžně používá v jejich názvu. Je v tom totiž malý háček.
Většina z nich jsou totiž peckovice, tedy druh ovoce, ve kterém vnější masitá část obklopuje pecku se semenem uvnitř. K peckovicím patří třeba broskve, švestky nebo třešně.
„Pravý“ ořech se skládá z tvrdé nebo houževnaté suché skořápky, která ve stadiu zralosti samovolně nepuká a její semeno tak zůstane uvězněné uvnitř. Z botanického hlediska patří ke skutečným ořechům například kaštany, lískové ořechy nebo žaludy. Ale ne arašídy!
Překvapivý ořech
Ty technicky vzato náleží mezi luštěniny jako je třeba hrách, fazole nebo čočka. Jsou totiž plodem původně jihoamerické rostliny podzemnice olejné. Nevyloupané arašídy mají pouhou skořápku, která se považuje za lusk. Dalším překvapením je vlašský ořech.
Ve skutečnosti dozrávají jejich skořápky uvnitř dužnaté zelené slupky. A další ve skupině jsou mandle. Ty se totiž nacházejí v masitých plodech stromu mandloň obecná, které se vzdáleně podobají broskvím. Mandle jsou jádrem jejich pecek a tudíž také semenem mandloně.
Když se gigant přetvařuje
Lahodné oříšky kešu jsou na tom stejně jako mandle. Jsou to semena v peckách, vytažených z měkkého ovocného obalu. Tím jsou červené, žluté nebo zelené plody hruškovitého tvaru, které rostou na stromě jménem ledvinovník západní.
Báječnou chuť kešu kdysi objevují i portugalští průzkumníci a pochoutka se díky nim dostane do celého světa. Do stejné čeledi jako ledvinovník západní patří také malý strom řečík pistáciový, který produkuje pistáciové ořechy.
A je to s nimi stejné, jako s kešu ořechy.Vzácné a drahé piniové oříšky s krémovou nasládlou chutí jsou pro změnu semenem, rostoucím v šiškách borovice pinie.
Ani para ořechy (nebo také brazilské ořechy) nejsou tím, čím se zdají být. Jsou semenem stromu juvie ztepilá, rostoucím v jihoamerických deštných pralesích. A dokonce ani kokosový ořech není ořech!
Z botanického hlediska je to plod kokosovníku peckovice a jde o jedno z největších semen na světě.
Cenný poklad v malém balení
I když tyto plody mezi skutečné ořechy nepatří, neznamená to, že nejsou zdravé. Obsahují velmi cenné látky, které mají pro lidský organismus velký význam.
Mají také skvělou chuť a dají se použít v teplé i studené kuchyni anebo jako báječná pochoutka k televizi.
Jsou navíc velmi výživné, například kokosový ořech je díky obsahu živin významným prostředkem boje proti podvýživě a je základní potravinou pro velkou část světové populace.