„I dreamed a dream, in time gone by…“ line se z hrdla drobné zpěvačky. Každý její tón hltá sál plný diváků, kterým naskakuje husí kůže, jak nádherná skladba to je. I přes úctyhodné roky dokáže představení stále chytit za srdce.
Jmenuje se Bídníci a pyšní se titulem jednoho z nejhranějších muzikálových kousků vůbec.
Na výsluní se Bídníci nehřejí sami. Ať už jde o newyorskou Broadway, nebo londýnský West End, diváckou základnu mají za mnoho let skutečně početnou. Představení patří k největším kulturním pokladům, které tvoří nedílnou součást moderní historie.
Bouřlivý aplaus se odráží ode zdí, herci se nestačí uklánět. Skladby se do světa linou i éterem a právem sbírají jednu cenu za druhou. Najde se jen hrstka těch, kteří by jim unikli.
Prohibice na vlně jazzu
Co: Chicago
Premiéra: 1975, Broadway
Spoře oděné dívky v době prohibice cloumají Chicagem ve 20. letech 20. století. Korupce na každém rohu, vraždy na denním pořádku. Právě v takovém prostředí a s pošramocenou pověstí se snaží hlavní hrdinka Roxie nalézt místo ve světě hvězd.
Zatímco ona bojuje, co může, samotný muzikál se na výsluní dostává snadno. Tříhodinová porce emocí, hudby a tance, jemně prošpikovaná satirou, dosáhne na šest cen Tony, a to i přes svoji zjevnou kritiku tehdejší doby a společenských poměrů.
Za první dva roky na Broadwayi se odehraje více než 936 představení, na West Endu jde o rovných 600!
Sním svůj sen
Co: Les Misérables (Bídníci)
Premiéra: 1980, Palais des Sports
Jedno z nejslavnějších děl 19. století, za nímž stojí Victor Hugo (1802–1885), upraví pro divadlo Claude-Michel Schönberg (*1944; hudba) a Alain Boublil (*1941; libreto).
Režie se ujme představitel Joffreye de Peyraca Robert Hossein (*1927). Jakmile překročí hranice své domoviny, bere útokem všechna světová divadla. Anglická verze se dostane do Londýna o 5 let později a muzikál se tam uvádí dodnes.
Je tak nejdéle v kuse uváděným muzikálem na světě. Jeden z důležitých milníků překročí v roce 2010, kdy se v Londýně odehraje 10 000 představení! Zároveň jde o pátý nejdéle hrající muzikál na Broadwayi.
Celkově muzikál navštíví po celém světě na 57 milionů lidí, což je skoro stejně jako počet obyvatel Itálie.
Rande s Fantomem
Co: The Phantom of the Opera (Fantom opery)
Premiéra: 1986, West End
Jeden z finančně nejúspěšnějších muzikálů všech dob, který jen na Broadwayi vydělá 845 milionů dolarů, pojednává o souboji na divadelních prknech pod taktovkou nelítostného Erika – fantoma opery, toužícího po lásce.
Jde o druhý nejdéle stále hraný muzikál na světě, jemuž v cestě na úplný vrchol stojí pouze Bídníci. Jen do roku 2011 představení zhlédne na 130 milionů diváků ve 151 světových metropolích.
Samotná příprava však není žádná sranda, na každé představení je použito 230 kostýmů. Líčení hlavního hrdiny navíc trvá skoro dvě hodiny!
V lednu 2016 muzikál oslaví své 30. výročí, kterého se zúčastní mimo jiné i herci z prvotních představení, včetně ikonického hlasu Sarah Brightmanové (*1960).
(Zdroj: Shutterstock.com)