Sloní trus se nejen skvělým hnojivem, ale dá se z něho vyrobit i řada zajímavých věcí.
Například v Africe je solidně rozjetým byznysem výroba papíru ze sloních exkrementů. Jedním z podnikatelů, kteří se touto činností zabývají, je John Matano z Keni. Výrobní proces prý není vůbec složitý.
Výkaly, které jsou plné trávy a dalších rostlinných vláken, se nejprve důkladně proplachují, dokud z nich nezůstanou čistá vlákna. Ta se pak vaří po dobu 4 hodin, aby se zajistila jejich čistota. Další postup je hodně podobný výrobě běžného papíru.
„Průměrný slon denně zkonzumuje okolo 200 kilogramů potravy.
Z výkalů, pocházejících z tohoto množství lze vyrobit 125 listů papíru o velikosti A4,“ popisuje John Matano a dodává, že cena i kvalita jsou obdobné jako u standardního papíru, ale lesy jsou chráněny před ničením.
Jiná firma ze Srí Lanky vyváží své produkty do 30 zemí na celém světě a nezabývá se jen výrobou papíru, ale například i ekologickými pouzdry na notebooky.
Zážitek z kávy
Nejenom cibetkovitá šelma ovíječ skvrnitý (Paradoxurus hermaphroditus), ale i sloni se podílejí na výrobě jedné z nejdražších káv světa. Black Ivory Coffee je značka kávy, vyráběné stejnojmennou společností se sídlem v Thajsku.
Její cena se pohybuje okolo 1100 dolarů za kilogram, což v přepočtu představuje asi 25 000 korun. Dostupnost kávy je omezená a je přednostně dodávána do nejluxusnějších světových hotelů, kde musíte počítat s tím, že za šálek tohoto nápoje zaplatíte i více než 50 dolarů (cca 1200 korun).
Vysoká cena produktu je do značné míry ovlivněna náročným procesem výroby, kdy se z 33 kilogramů kávy získá jediné kilo hotového výrobku.
Jde přitom o zrna, pocházející z kávovníku arabského (Coffea arabica), která procházejí trávicím traktem slonů, kde jsou zpracovávána 12 až 72 hodin a poté jsou ručně vybírána ze sloních exkrementů. Káva tak získává své specifické aroma a příchuť.
Poté prochází dalším procesem zpracování, od sušení až po pražení. „Vůně je květinová s příměsí čokoládových tónů, ta se prolíná i do chuti, kde jsou cítit rovněž třešně. Je velmi jemná.
Je to něco jako kříženec mezi kávou a čajem,“ popisuje majitel společnosti Blake Dinkin.
Na zdraví!
Vystudovaní biologové Les a Paula Ansleyovi se rozhodnou vyrábět v Jihoafrické republice gin za pomoci slonů. V potravě těchto zvířat totiž zůstává hodně rostlin, které konzumují.
Sloní exkrementy se suší a pak procházejí procesem desinfekce, poté jsou znovu opláchnuty a usušeny, takže je naprosto bezpečné nápoj pít. Konečný suchý produkt, kterým už jsou jen rostlinné pozůstatky, se pak přidává do ginu.
Každá láhev je označena GPS souřadnicemi, kde byl trus odebrán a také datem sběru. „Gin má zemitou, travnatou chuť. A mírně se mění také podle toho, odkud sloní trus pochází a čím se tedy zvíře živí,“ vysvětlují podnikatelé.
Kromě klasických příchutí, jako je jalovec, jejich Indlovu Gin získává svou chuť z výtažků kořenů, trav, ovoce a kůry včetně aloe a akácie.