Jednobuněčný parazit toxoplasma gondii dokáže udělat z bojácné myši odvážného hlodavce, který bez obav vyrazí vstříc kočce. Ta ho pak nevědomky předá člověku. Ale co bude dál? Stanou se z nás zombie, jednající podle toho, jak parazit přikáže?
Lidstvo se o zákeřném parazitovi poprvé dozví v roce 1908, kdy ho náhodou objeví dvojice vědců Charles Nicolle a Louis Manceaux při svém výzkumu křečků na Pasteurově institutu v Tunisu.
Pět let na to už odborníci tuší, že onemocnění toxoplazmóza, které parazit způsobuje, může postihnout i člověka. To je ale teprve začátek, protože tento miniaturní prvok nás svým děsivým umem udivuje dodnes.
Hygiena na prvním místě
Kočka – to je klíč k tomu, aby mohl parazit toxoplasma gondii žít. Dostane se do ní například z hlodavců, které sežere, nebo ze syrového masa. Jedině v kočičích střevech se dokáže toxoplasma rozmnožovat.
Vnitřní prostředí koček je totiž bohaté na kyselinu linolovou, která je k tomu nezbytná. A tak se kočka stává hlavním přenašečem.
Lidé se pak mohou nakazit třeba při čištění záchodu svému mazlíčkovi, ale také z neumyté zeleniny, při práci na zahradě nebo hře na pískovišti.
Riziko představuje i kontaminovaná voda nebo potraviny a nedostatečná tepelná úprava masa, protože cysty se mohou dostat i do masa dalších zvířat, která se stávají mezihostitelem.
Každý třetí z nás
Krátce po nákaze mohou lidé pociťovat příznaky podobné chřipce, ale mnoho infikovaných osob má jen mírné nebo téměř žádné zdravotní problémy, a to jak v akutní fázi onemocnění, tak při jeho přechodu do chronické formy.
A to je právě ten problém – člověk ani netuší, že se v něm usídlil vetřelec, který ho co nevidět začne ovládat! Odhaduje se, že nejméně třetina lidí na světě má toxoplazmózu. A jejich chování se začíná podobat tomu, které vykazují nakažené myši.
Vztek, odvaha i zpomalené reakce
Podle nejrůznějších výzkumů je nakažený člověk více ochotný riskovat, někdy se zničujícími důsledky.
Lidé s pozitivním testem na protilátky proti toxoplasma gondii mají větší pravděpodobnost autonehody, nejen kvůli přílivu odvahy, ale také kvůli zpomalení reakcí.
Snížené obavy z nebezpečí mohou mít ale paradoxně také své výhody.
Studie totiž dále prokázaly, že podnikatelé jsou častěji infikováni než běžná populace a mezi všemi podnikateli právě ti, kteří mají pozitivní protilátky, vydělávají asi o 150 000 korun ročně více než byznysmeni zdraví.
Ale je to jenom jedna strana stejné mince. Toxoplazmóza je také spojena se vztekem a problémy s jeho ovládáním.
Například lidé s psychiatrickou poruchou, známou jako intermitentní explozivní porucha, měli dvakrát častěji diagnostikovanou toxoplazmózu než jedinci bez psychiatrické diagnózy.
Toxoplasma gondii je podle studií rovněž úzce svázána i s dalšími duševními poruchami.