Čtyřleté díte sedí nad talířkem, na němž se vyjímá nadýchaný voňavý marshmallow. Stačí natáhnout ruku a bude se mu rozplývat na jazyku, ale…
Pokud prý vydrží chvilku čekat a nesní ho, dostane k němu ještě jeden! Jen o bonbon tu však nejde. Kdo test zvládne, ten bude v životě úspěšnější!
Slavný marshmallow test poprvé proběhne už před 60 lety na americké Stanfordově univerzitě. Psycholog Walter Mischel (1930–2018) tehdy prozkouší 653 dětí a je přesvědčen o tom, že výsledek je skutečným zrcadlem síly jejich osobnosti.
Děti poté sleduje ještě řadu let a údajně vše dopadne dle očekávání. Ti, kteří jako malí dokázali oddálit uspokojení, aby se dočkali lepší odměny, v dospělosti mnohem snáze dosahují svých cílů!
I když se vyrojí i mnoho nesouhlasných názorů, především že reakce dítěte je ovlivněná i prostředím, ve kterém vyrůstá, dobrý nápad testu nelze upřít. A navíc je tak snadný, že by byla škoda, kdyby zůstal jen u lidí…
Zvířatům to jde taky
Dá se vůbec u zvířat mluvit o něčem jako je trpělivost či sebeovládání? Dokážou přemýšlet nad možnými důsledky svého chování? Naznačit by nám to mohl právě marshmallow test, kterému vědci podrobí například psy, papoušky, vrány nebo šimpanze.
Nenabídnou jim samozřejmě růžovo-bílou cukrovinku, ale dvě varianty jejich běžné svačinky – malou porci hned, anebo pořádnou (či lepší) až za chvíli.
Testovaní strávníci si ve většině případů vedou skvěle, například šimpanzi vydrží na trojnásobné množství ovoce trpělivě čekat dvě minuty. Dokážou se ale podobně ovládat i trochu „jednodušší“ živočichové? Tým vědců z univerzity z Cambridge se rozhodne vyzkoušet sépie!
Mě nenachytáš!
Mezi bezobratlými sice patří sépie k těm nejinteligentnějším, ovšem jejich mozek funguje přeci jen jinak než náš. V experimentu, který proběhne před třemi lety, si vědci pro sépie připraví jejich oblíbené krevetky. Zavřou je ale za průhledná dvířka.
Za prvními dvířky jsou mrtvé krevety, které nejsou tak lákavé, ale sépie jimi nepohrnou, a za druhými živé, což je pro ně největší pochoutka! Když se otevřou první dvířka a sépie se hned pustí do jídla, živé krevety mezitím zmizí.
Pokud však sépie trpělivě vyčkají, za minutu až dvě se otevřou i dvířka s milovanou delikatesou! Desetiramenní hlavonožci si vedou nad očekávání. Většina z nich si raději počká a skóre úspěšnosti je dokonce vyšší než u obratlovců nebo u dětí!