Zajímavosti

Vetřelec v ložnici královny: Nemáte cigáro?

Vetřelec v ložnici královny: Nemáte cigáro?

Kolem Buckinghamského paláce korzují davy turistů. Říkají si, jak to asi uvnitř vypadá, co dělá královna Alžběta II. a jestlipak se už nenarodil první potomek princezny Diany a prince Charlese. Jeden z kolemjdoucích je ovšem zvědavější než ostatní. A tak se jde drze na královskou rodinu podívat. Je červen roku 1982.

Michael Fagan (*1948) pracuje jako malíř, ale je věčně nezaměstnaný. Ženu a hladové dětské krky sotva uživí, proto často propadá alkoholu. Následkem delirií se mu možná v hlavě rodí šílený nápad, že by šel omrknout komnaty královského paláce. Osudný červnový den se potlouká kolem paláce a přemýšlí, kudy by se do něj dostal. Dveře jsou pečivě hlídané stráží, Fagan si však najde boční prostor. Začne šplhat po zdi, plazí se po střeše a najednou uvidí otevřené okno.

Alkoholik a věčně nezaměstnaný. Přesto se mu podaří něco mimořádného.

Opájí se mocí i vínem

Protáhne se škvírou a udělá si soukromou exkurzi palácem. Najde i pohoštění. Zbaští pár kousků čedaru a výtečné sušenky. V temných chodbách mu do cesty najednou vstoupí služebná, která se jen zmůže na otázku: „Co tu pohledáváte?“ Okamžitě zavolá stráž. Fagan jim ale zmizí a královským sídlem se nerušeně pohybuje dál. Kochá se obrazy panovníků, když je znaven, svalí se na trůn. Pocit dobyvatele nedobytného paláce si užívá plnými doušky. Poté mu vstoupí do cesty láhev vína. S jejím obsahem si hravě poradí a i přes to se dostane lehce ven.

Popularitu si užívá, palác by ovšem raději pomlčel o svém selhání.

Zavítá podruhé

O měsíc se vydá k sídlu královny znovu. Je teprve sedm hodin ráno, 9. července a Fagan už je notně posilněn mnoha litry vína. Opět mine alarm, který se i rozezvučí, ovšem stráž si myslí, že je poškozený. Fagan klopýtá chodbami, až zapluje do temné místnosti. Vetřelec si rozhrne závěsy. Otočí se a je v šoku. Před ním je postel s nebesy, kde spí samotná hlava britského impéria. Fascinovaně na ni hledí a pomalu si sedne k ní na postel. „Co tu děláte?“ vyřkne po chvilce samotná Alžběta II. (*1926), kterou probudily dotěrné sluneční paprsky. Ochranka nikde. Strážník, který obvykle hlídá královninu ložnici, šel zrovna venčit psy, hradní stráži se Alžběta napoprvé nedovolá. Takovými lapsusy se Buckingham rozhodně nechlubí, zmatky odhalí v interview sám Fagan až po několika letech. Stejně jako to, jak byli všichni šokováni, když jim prozradil, že v královském paláci byl na návštěvě už před měsícem.

Chodbami kráčel, alarm spustil, víno popil i sušenky zbaštil. A kdyby podruhé nepřekvapil královnu, snad by ho ani nechytli.

Pan nenapravitelný

Dlouhých sedm minut trvá, než se objeví stráž a výtržníka odvede. Během čekání Fagan dokonce utrousí směrem ke služce, která přijde: „Nemáte cigáro?“ Je dítě štěstěny. Není obviněn z trestného činu, pouze z krádeže vína a drobného poničení zařízení paláce. Vzhledem k psychiatrické diagnóze je mu i toto odpuštěno. Půl roku si pobude v léčebně.

Více z Zajímavosti

Výbuch sopky St. Helens: Nejlépe zdokumentovaná erupce!

Zajímavosti21.9.2020

Údolí padlých: Hřbitov pro diktátora i jeho oběti!

Zajímavosti17.9.2020

Cash4Car: snadná pomoc ve složitých situacích

Zajímavosti14.9.2020

Nadar: Portrét Sarah Bernhardtové

Zajímavosti14.9.2020

Vybíráte regálový systém? Nezapomeňte na tyto 3 aspekty

Zajímavosti10.9.2020

Úžasný bodlák: Co dokáže ostropestřec mariánský?

Zajímavosti10.9.2020

Kauza Miranda: Máte právo nevypovídat!

Zajímavosti7.9.2020

Originální knihkupectví: Regály v hledišti, pokladna na oltáři

Zajímavosti3.9.2020

Modelářství: Angličáky mohou stát i jako opravdové auto

Zajímavosti1.9.2020
Zajímavosti
Časopis, který by vás mohl zajímat