Pěkně ostrá manikúra, jedovaté sliny nebo silná agresivita. Na první pohled vypadají jako plyšáci k zulíbání, ve skutečnosti ale jde o predátory. V soubojích s člověkem dokážou suverénně zvítězit, aniž by u toho ztratili glanc.
Není náhoda, že nejkrásnější a nejbarevnější zvířata jsou současně i ta nejnebezpečnější.
Jsou krásní i zajímaví na pohled a mnohdy přímo volají po pohlazení. Při jakémkoli náznaku nebezpečí ale nastavují světu svoji druhou tvář. Takovou, která bez mrknutí oka nepřítele usmrtí či paralyzuje.
Provokace tu spouští ruskou ruletu, při které riziko prohry stoupá až do závratných výšin. Poznejte zvířecí mazlíčky, se kterými byste se za žádných okolností mazlit nechtěli.
ROZTOMILÝ VYKUK
Kdo: Outloň (Nycticebus kayan)
Noční primát s velkými kukadly je na Borneu objeven teprve nedávno. Zatímco svět v roce 2012 žije především předpovídaným koncem světa, přírodovědci oslavují nový přírůstek do outloní rodiny.
Jsou to právě přátelské a neustále zvídavé oči, které odpoutávají pozornost od případného nebezpečí. Svoji tajnou zbraň, jedové žlázy, mají tito savci umístěnou na loktech.
Při jejich olizování dochází k přenosu do slin. Pak už stačí jen jedno „nevinné“ kousnutí, které u člověka může způsobit i smrtelný anafylaktický šok. Samice jedovými slinami ale záměrně potírají svá mláďata, aby je ochránila před predátory.
PAN NEBOJÁCNÝ
Kdo: Medojed kapský (Mellivora capensis)
Milovník medu a ničitel včelích hnízd se v přírodě neztratí. Už jen pro svoji drzou povahu. Jedná o původně africký druh, který si hoví na celém kontinentu. Líbí se mu taky v Malé Asii.
Nevyhledává sice početnou společnost, a v období páření vydrží se samičkou pouze týden, ví však, jak se o sebe postarat. Když dojde na nejhorší neváhá svému okolí ukázat svoji agresivní stránku.
Jako tvor s několik centimetrů dlouhými, ostrými drápy, nebojácnost a sílu dlouho demonstrovat nemusí. Dalo by se říct, že právě kvůli své výbavě a mrštnosti si hravě troufá i na mnohem větší zvířata.
Známé jsou případy, kdy začne šarvátku s voduškou, pakoněm nebo dokonce buvolem!
Útoky mu pomáhá odrážet hrubá srst, která odolá i včelímu bodnutí nebo hadímu uštknutí a pokud by se ho někdo pokusil napadnout shora, dokáže se ve své velmi volné kůži otočit až o 180 stupňů.
VLÁDKYNĚ VŠECH MOŘÍ
Kdo: Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata)
S rozměry do 20 centimetrů jde jen o dalšího podmořského živočicha, který v klidu nijak nevyčnívá. Ani maskování mu nečiní žádné větší potíže. Pokud však chobotnice kroužkovaná zaznamená jakýkoliv náznak ohrožení „rozsvítí“ svých 50–60 kruhů jasně modré barvy.
Pokud ani důrazné varování na predátora nezabere, neváhá a rozjíždí skutečně smrtící hru. Ve svém těle ukrývá tento plovoucí „zázrak“ hned dvě jedové žlázy.
Zatímco první slouží k pouhému omráčení kořisti, na které si chobotnice plánuje pochutnat, druhý je smrtícím koktejlem, proti kterému neexistuje žádná protilátka!
Na to, aby jed usmrtil 26 dobře stavěných mužů, mu stačí pouze 1 minuta! Tvoří jej především tetrodotoxin doplněný o skupinu neurotoxinů. Tvorba probíhá ve slinných žlázách pomocí bakterií, průběh nápadně připomíná otravu kurare.
(Zdroj: Shutterstock.com)